Przejdź do zawartości

Jetřichovice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jetřichovice
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 ustecki

Kraj

Ústecký

Powierzchnia

44,21 km²

Wysokość

234 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość


417
9,34 os./km²

Kod pocztowy

407 15

Tablice rejestracyjne

DC

Położenie na mapie kraju usteckiego
Mapa konturowa kraju usteckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Jetřichovice”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Jetřichovice”
Ziemia50°52′19″N 14°23′39″E/50,871944 14,394167
Strona internetowa
Kościół Jana Nepomucena

Jetřichovice (niem. Dittersbach) – miejscowość w północnych Czechach w kraju usteckim, w powiecie Děčín.

Widok na Jetřichovice od strony północnej z punktu widokowego na wzniesieniu Mariina skála

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Jetřichovice to śródgórska, miejscowość letniskowa, położona w północnych Czechach, w północno-wschodniej części obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce (czes. CHKO Labské pískovce), na wysokości 234 m n.p.m., około 5 km na południowy zachód, od centrum miejscowości Chřibská przy południowo-wschodniej granicy Parku Narodowego Czeska Szwajcaria (czes. NP České Švýcarsko), około 2,7 km na zachód od granicy obszaru chronionego krajobrazu Gór Łużyckich (CHKO Lužicke hory).

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Jest to stara miejscowość, położona w dolinie górskiego potoku Jetřichovická Bélá, między Górami Łużyckimi a skalnymi wzniesieniami Czeskiej Szwajcarii. Jest to wydłużona miejscowość charakteryzująca się wąską i luźną zabudową. Większość zabudowań stanowią zabytkowe budynki, położone wzdłuż potoku i drogi, niektóre są wciśnięte pomiędzy pionowe skały, których kilkudziesiątmetrowe wierzchołki górują nad miejscowością. Powierzchnia miejscowości wynosi 44,21 km² i zamieszkuje w niej ponad 600 mieszkańców. Obecnie miejscowość jest znanym ośrodkiem turystycznym i wypoczynkowym oraz wybitnym miejscem dla alpinistów. Nad miejscowością góruje Mariina skála (pol. Skała Marii) z drewnianą altanką. Miejscowość stanowi turystyczny punkt wyjściowy wycieczek do Czeskiej Szwajcarii i Jetřichovických stěn.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość została założona pod koniec XIII wieku, pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z końca XIV wieku i są związane z pobliskim zamkiem na skale Falkenštejn, (pol. Falkensztejn). Po upadku zamku miejscowość została podporządkowana grodowi Tolsztejn. Pisemne źródła z XVI i XVII wieku podają, że w miejscowości istniały tartaki, w których przecierano drzewo z okolicznych lasów. W okolicy pracowało kilka pieców smolnych, w których wytwarzano smołę, terpentynę, kalafonię oraz węgiel drzewny. Ludność trudniła się rolnictwem i rzemiosłem. W XIX wieku miejscowość leżała na terytorium rodu Kinskych. Pod koniec XIX wieku Jetřichovice zaczęły być coraz bardziej popularne jako miejsce wypoczynku i atrakcja turystyczna, w rezultacie propagowania turystycznych walorów regionu przez Kinskych.

Zabytki

[edytuj | edytuj kod]
  • Późnobarokowy kościół św. Jana Nepomucena z 1752 roku
  • Ludowa architektura – domy przysłupowe.

Ciekawe miejsca

[edytuj | edytuj kod]