Jette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy gminy w Belgii. Zobacz też: jednostka osadnicza w USA.
Jette
Ilustracja
Ratusz
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Belgia
Prowincja Flag Belgium brussels.svg Bruksela
Burmistrz Hervé Doyen
Powierzchnia 5.04 km²
Populacja (2015)
• liczba ludności
• gęstość

49 024
9 727 os./km²
Nr kierunkowy 02
Kod pocztowy 1090
Położenie na mapie Brukseli
Mapa lokalizacyjna Brukseli
Jette
Jette
Położenie na mapie Belgii
Mapa lokalizacyjna Belgii
Jette
Jette
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Jette
Jette
Ziemia 50°50′N 4°20′E/50,833333 4,333333
Strona internetowa

Jettegmina miejska w Belgii, licząca około 49 tys. mieszkańców (2015). Położona w Regionie Stołecznym Brukseli. Ośrodek przemysłu spożywczego, włókienniczego.

Historia[edytuj]

Początki i średniowiecze[edytuj]

Neolityczne narzędzia oraz pozostałości rzymskich willi znalezione na terenie Jette potwierdzają osadnictwo na tych terenach pochodzące z epoki kamienia i epoki brązu. Fakt nadania pierwszemu kościołowi patronatu świętego Piotra wskazuje również wczesną chrystianizację. W średniowieczu część terytorium była feudalnie zależna od Księstwa Brabancji. W 1095 roku pod ochroną księcia zostało założone przez biskupa Cambrai opactwo Dieleghem. Jego prowadzenie powierzono augustianom. W roku 1140 opactwo włączono pod ordynację norbertanów. W XIII wieku opactwo było w posiadaniu połowy terytorium gminy i odgrywało ważną rolę społeczną i ekonomiczną, aż do rewolucji francuskiej.

Od XVII wieku do dnia dzisiejszego[edytuj]

Przez krótki okres Jette było częścią miasta Merchtem. W XVII wieku minister finansów za poleceniem arcyksięcia Albrechta VII i Izabeli Habsburg nabył i odnowił stary XII wieczny zamek w zamek w Ganshoren koło Jette.

W latach 90. XVIII wieku reżim, który został wprowadzony przez rewolucję francuską ograniczył drastycznie swobody religijne mieszkańców. Mnisi zostali wygnani z klasztoru w 1796 roku, a większość budynków wyburzono w roku następnym. W 1841 roku wieś Ganshoren oddzielono od Jette. W ciągu następnych dziesięcioleci, to co pozostało w Jette stopniowo traci swój wiejski charakter, aby stać się przedmieściami Brukseli. Jego populacja, która wynosiła około 10 000 w 1900 roku wzrosła do ponad 40 000 w 1971 roku.

Komunikacja[edytuj]

Przez gminę przebiega linia metra nr 6 ze stacją Belgica, jak również linie tramwajowe nr 19, 51, 62 i 93.

Miasta partnerskie[edytuj]