Jette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jette
Ilustracja
Ratusz
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region stołeczny

 Region Stołeczny Brukseli

Burmistrz

Hervé Doyen

Powierzchnia

5.04 km²

Populacja (2015)
• liczba ludności
• gęstość


49 024
9 727 os./km²

Nr kierunkowy

02

Kod pocztowy

1090

Położenie na mapie Brukseli
Mapa konturowa Brukseli, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Jette”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Jette”
Ziemia50°50′N 4°20′E/50,833333 4,333333
Strona internetowa

Jettegmina miejska w Belgii, licząca około 49 tys. mieszkańców (2015). Położona w Regionie Stołecznym Brukseli. Ośrodek przemysłu spożywczego, włókienniczego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki i średniowiecze[edytuj | edytuj kod]

Neolityczne narzędzia oraz pozostałości rzymskich willi znalezione na terenie Jette potwierdzają osadnictwo na tych terenach pochodzące z epoki kamienia i epoki brązu. Fakt nadania pierwszemu kościołowi patronatu świętego Piotra wskazuje również wczesną chrystianizację. W średniowieczu część terytorium była feudalnie zależna od Księstwa Brabancji. W 1095 roku pod ochroną księcia zostało założone przez biskupa Cambrai opactwo Dieleghem. Jego prowadzenie powierzono augustianom. W roku 1140 opactwo włączono pod ordynację norbertanów. W XIII wieku opactwo było w posiadaniu połowy terytorium gminy i odgrywało ważną rolę społeczną i ekonomiczną, aż do rewolucji francuskiej.

Od XVII wieku do dnia dzisiejszego[edytuj | edytuj kod]

Przez krótki okres Jette było częścią miasta Merchtem. W XVII wieku minister finansów za poleceniem arcyksięcia Albrechta VII i Izabeli Habsburg nabył i odnowił stary XII wieczny zamek w zamek w Ganshoren koło Jette.

W latach 90. XVIII wieku reżim, który został wprowadzony przez rewolucję francuską ograniczył drastycznie swobody religijne mieszkańców. Mnisi zostali wygnani z klasztoru w 1796 roku, a większość budynków wyburzono w roku następnym. W 1841 roku wieś Ganshoren oddzielono od Jette. W ciągu następnych dziesięcioleci, to co pozostało w Jette stopniowo traci swój wiejski charakter, aby stać się przedmieściami Brukseli. Jego populacja, która wynosiła około 10 000 w 1900 roku wzrosła do ponad 40 000 w 1971 roku.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Przez gminę przebiega linia metra nr 6 ze stacją Belgica, jak również linie tramwajowe nr 9, 19, 51, 62 i 93.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]