Przejdź do zawartości

Jewgienij Morgunow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jewgienij Morgunow
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

27 kwietnia 1927
Moskwa, ZSRR

Data i miejsce śmierci

25 czerwca 1999
Moskwa, Rosja

Zawód

aktor
reżyser
scenarzysta

Lata aktywności

1944 – 1998

Jewgienij Aleksandrowicz Morgunow, ros. Евге́ний Алекса́ндрович Моргуно́в (ur. 27 kwietnia 1927 roku w Moskwie, zm. 25 czerwca 1999 tamże) – radziecki i rosyjski aktor, reżyser i scenarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 14 lat rozpoczął pracę w moskiewskich zakładach obróbki skrawaniem, gdzie wykonywał części do pocisków artyleryjskich. W 1943 Morgunow, wówczas sierota napisał list do Stalina, w którym prosił, aby mógł podjąć naukę w szkole teatralnej. Na jego list przyszła pozytywna odpowiedź i Morgunow rozpoczął naukę w szkole działającej przy teatrze im. Tajrowa. Po roku przeniósł się do WGIK, który ukończył w 1948. Po studiach pracował w Państwowym Teatrze Aktorów Filmowych GTK, skąd w 1951 przeniósł się do Teatru Małego, aby stamtąd wrócić ponownie do GTK.

Na wielkim ekranie zadebiutował w 1944 rolą w filmie O szóstej wieczorem po wojnie (reż. Iwan Pyrjew). W latach 50. występował głównie w filmach historycznych, zanim nie doczekał się swojej najsłynniejszej roli - Bywałego w serii filmów Leonida Gajdaja. Po konflikcie z Gajdajem od lat 70. rzadko występował w filmie. W swoim dorobku miał 67 ról filmowych.

Brak propozycji artystycznych wywołał u Morgunowa poważną depresję i chorobę alkoholową. Zmarł w Moskwie, pochowany na Cmentarzu Kuncewskim.

Role filmowe (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]