Jewgienija Ginzburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jewgienija Ginzburg
Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург
Imię i nazwisko Jewgienija Siemionowna (Sołomonowna) Ginzburg
Data i miejsce urodzenia 20 grudnia 1904
Moskwa, Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 25 maja 1977
Moskwa, Rosyjska Federacyjna SRR
Narodowość rosyjska
Język rosyjski
Alma Mater Kazański Uniwersytet Państwowy
Dziedzina sztuki proza, publicystyka, wspomnienia
Ważne dzieła

Stroma ściana

Jewgienija Siemionowna (Sołomonowna) Ginzburg (ros. Евгения Семёновна (Соломоновна) Гинзбург; ur. 7 grudnia?/ 20 grudnia 1904 w Moskwie, zm. 25 maja 1977 tamże) – rosyjska pisarka żydowskiego pochodzenia, matka Wasilija Aksionowa. Ofiara wielkiego terroru w ZSRR.

Ukończyła Kazański Uniwersytet Państwowy, gdzie następnie pracowała. Wyszła za mąż za Pawła Aksionowa - członka władz Tatarskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1937 została zatrzymana przez NKWD i przez 730 dni przetrzymywana najpierw areszcie, później w więzieniu w Jarosławiu (w tzw. izolatorze), latem 1939 skierowana do zespołu łagrów Kołymy. W lutym 1947 odsiedziała dziesięcioletni wyrok, po czym przez kolejne lata została skazana administracyjnie na dożywotnie zesłanie. Po śmierci Stalina została amnestionowana, a w roku 1955 oficjalnie zrehabilitowana.

Swoje losy opisała w książce Stroma ściana (Крутой маршрут). Po bezskutecznych próbach wydania w oficjalnych wydawnictwach sowieckich w początku lat 60. pierwsza część książki została wydana we Włoszech w 1966 w tłumaczeniu angielskim jako Into the Whirlwind. Książka krążyła w ZSRR w samizdacie, po raz pierwszy została oficjalnie opublikowana w ZSRR w 1990. Jest to jedno z najważniejszych świadectw stalinowskiego terroru i najciekawszych dzieł tzw. literatury łagrowej. Obok Warłama Szałamowa i Anatola Krakowieckiego autor najbardziej znanych literackich świadectw obozów Kołymy.

Pochowana na Cmentarzu Kuźminskim w Moskwie[1].


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

  • film „Wichry Kolymy” (2009) tytuł oryginalny  : „Within the Whirlwind” nakręcony na podstawie książki „Stroma ściana”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]