Jewhen Sztendera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jewhen Sztendera
Євген Штендера
Nerw, Prirwa, Zorianyj
major
Data i miejsce urodzenia 1924
Wolica Baryłowa
Przebieg służby
Siły zbrojne Ukraińska Powstańcza Armia
Późniejsza praca profesor uniwersytetu, główny redaktor Litopysu UPA
Odznaczenia
Krzyż Iwana Mazepy

Jewhen Sztendera, ukr. Євген Штендера, pseud. Nerw, Prirwa, Zorianyj (ur. 1924 w Wolicy Baryłowej) – ukraiński działacz niepodległościowy, nacjonalista, dziennikarz, major UPA, dowódca kurenia "Wowky", profesor uniwersytetu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Członek Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów od 1940. W 1943 wstąpił do UPA w rejonie Beresteczka. W latach 1945-1947 prowidnyk Okręgu III OUN(b). W latach 1945-1946 był również dowódcą Odcinka Taktycznego UPA „Danyliw”, od stycznia do lipca 1946 referent wojskowy Okręgu III, w latach 1946-1947 prowidnyk nadrejonu „Łyman”.

Był współorganizatorem jedynego, pełnego porozumienia między UPA i WiN, które skutkowało wspólnym atakiem na Hrubieszów 28 maja 1946[1].

Na przełomie lat 1947/48 dowodził rajdem UPA z terenów Podlasia do Prus Wschodnich. Wiosną 1948 roku powrócił na Podlasie, na styk powiatów Włodawa i Biała Podlaska. Z różnych względów nie udało mu się nawiązać kontaktu z miejscowym kierownictwem i bojówkami pozostałymi na zimę na terenie nadrejonu ''Łewada''. Ze względu na to z kilkoma ludźmi udał się w marsz do amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech.

Od 1948 w Niemczech, następnie wyemigrował do Kanady. Studiował zarówno w Niemczech, jak i w Kanadzie, uzyskując stopnie naukowe na University of Saskatchewan i University of Alberta. Od 1975 . Pracował w National Library of Canada. Współpracownik czasopism "Suczasna Ukrajina", "Ukrajinśkyj Samostijnyk", "Do zbroji", "Ukrajinski Wisti" (Edmonton).

Od 1992 prowadził wykłady na Politechnice Lwowskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Por. Henryk Lewczuk "Młot" - część 2, podziemiezbrojne.blox.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Literatura[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]