Jeziora Gokyo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeziora Gokyo
Ilustracja
Położenie
Państwo

 Nepal

Lokalizacja

Solukhumbu

Miejscowości nadbrzeżne

Gokyo

Wysokość lustra

4710-4950[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

196 ha[1]

Głębokość
• maksymalna


43[1] m

Położenie na mapie Nepalu
Mapa konturowa Nepalu, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jeziora Gokyo”
Ziemia27°57′N 86°42′E/27,950000 86,700000
Jedno z jezior Gokyo

Jeziora Gokyo (nep. गोक्यो ताल) – zespół dziewiętnastu oligotroficznych jezior w Parku Narodowym Sagarmatha, w Nepalu. Są one położone u podnóża góry Czo Oju (6. pod względem wysokości góry na świecie)[1], na wysokości od 4710 do 4950 m n.p.m., przez co należą do najwyżej położonych zespołów jezior na świecie[1]. Największym z akwenów jest jezioro Thonak[2]. W 2007 roku jeziora wraz z przylegającymi do nich terenami zostały objęte ochroną w ramach konwencji ramsarskiej[3].

Jeziora położone są w odległości kilkunastu kilometrów w linii prostej od najwyższego szczytu świata, Mount Everest[3].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jeziora Gokyo są jeziorami polodowcowymi[2]. Największe z nich, jezioro Thonak, ma powierzchnię 65 hektarów. Pozostałe duże jeziora to: Gokyo o powierzchni 42 hektarów, Gyazumpa o powierzchni 29 hektarów, Taujon o powierzchni 17 hektarów oraz Ngozumpa o powierzchni 14 hektarów[2]. Jeziora mają dużą wartość jako rezerwuary czystej wody. Woda ta pochodzi z różnych źródeł, w tym z lodowca Ngozumpa oraz strumienia spływającego z przełęczy Renjo La, położonej na północnym zachodzie. Z najniżej położonych jezior Longabanga i Taujon woda spływa do rzeki Kosi, lewego dopływu Gangesu[2].

Na wschodnim brzegu jeziora Gokyo położona jest wieś Gokyo[3].

Flora[edytuj | edytuj kod]

W okolicach jezior Gokyo przeważa roślinność wysokogórska. Jednym z najbardziej charakterystycznych gatunków tam występujących jest endemiczna roślina Kobresia fissiglumis[3].

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Nad jeziorami Gokyo występuje wiele gatunków ptaków, w tym kazarka rdzawa (Tadorna ferruginea), świstun zwyczajny (Mareca penelope), rożeniec zwyczajny (Anas acuta), głowienka zwyczajna (Aythya ferina), łyska zwyczajna (Fulica atra) i perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus)[4]. Ponadto, w okolicach jezior żyją tary himalajskie (Hemitragus jemlahicus) i irbisy śnieżne (Uncia uncia)[1].

Religia[edytuj | edytuj kod]

Jeziora Gokyo są miejscami kultu buddystów i hinduistów. Każdego roku w sierpniu, podczas święta Janai Purnima 500 Hinduistów bierze rytualną kąpiel w jednym z akwenów[5]. Na zachodnim krańcu obszaru zlokalizowano hinduistyczną świątynię poświęconą bóstwom Wisznu i Śiwie[5].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Jhamak B. Karki, Mohan Siwakoti: High Altitude Ramsar Sites in Nepal: Vriteria and Future Ahead (ang.). The Initiation, 2007. [dostęp 2016-03-16].
  2. a b c d TERMS OF REFERENCE FOR ASCESSING VULNERABILITY OF SAGARMATHA NATIONAL PARK AND BUFFER ZONE AND FORMULATION OF THE COMMUNITY BASED ADAPTATION STRATEGIES (ang.). WWF. [dostęp 2016-03-16].
  3. a b c d Gokyo and associated lakes (ang.). Ramsar. [dostęp 2016-03-16].
  4. Sagarmatha National Park Gokyo Wetland Series (ang.). WWF. [dostęp 2016-03-16].
  5. a b Gokyo Lakes (ang.). Holidayan footsteps. [dostęp 2016-03-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-22)].