Przejdź do zawartości

Jezioro Łukie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Łukie
Ilustracja
Pomost nad jeziorem Łukie
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie

Morfometria
Powierzchnia

150 ha

Głębokość
• maksymalna


6 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Piwonia, Dobra Rzeka

Położenie na mapie gminy Urszulin
Mapa konturowa gminy Urszulin, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Położenie na mapie powiatu włodawskiego
Mapa konturowa powiatu włodawskiego, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Łukie”
Ziemia51°24′37,6″N 23°05′02,8″E/51,410444 23,084111

Jezioro Łukie – największe jezioro na terenie Poleskiego Parku Narodowego (gmina Urszulin, powiat włodawski, województwo lubelskie). Zbiornik eutroficzny z bogatą roślinnością nawodną i szuwarową, ewoluujący w kierunku jeziora dystroficznego.

Na przestrzeni lat 1952–1992 nastąpił znaczący proces zarastania jeziora ze wszystkich stron, utworzyły się również trzy wyspy roślinności nawodnej w północnej jego części. Odnotowano ponadto wyschnięcie odcinka jeziora wysuniętego na południowy wschód[1].

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Nad jeziorem przebiega ścieżka przyrodnicza „Spławy” ze wsi Stare Załucze oraz szlak turystyczny czarny czarny szlak turystyczny do Zawadówki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz J. Chmielewski, Beata Sielewicz, Iwona Butrym: Zmiany strukturalne i funkcjonalne ekosystemów jeziornych na tle zmian struktury ekologiczne rejonu Poleskiego Parku Narodowego w ciągu ostatnich 40 lat. W: Stanisław Radwan (red.): Ochrona ekosystemów wodnych w Polskim Parku Narodowym i jego otulinie. Lublin: Akademia Rolnicza w Lublinie. Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej Oddział w Lublinie, 1995, s. 99-100. ISBN 83-86172-13-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]