Jezioro Ślesińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Ślesińskie
Ilustracja
Widok na Jezioro Ślesińskie latem
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Ślesin, Tokary,Głębockie, Żółwieniec, Stanisławowo, Konstantynówek, Ostrowy, Szyszyńskie Holendry
Morfometria
Powierzchnia 1,52 km²
Wymiary
• max długość
• szerokość

4,4 km
0,2-0,6 km
Głębokość
• maksymalna

26 m
Hydrologia
Rzeki wypływające Kanał Ślesiński
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Ślesin
Mapa konturowa gminy Ślesin, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ślesińskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ślesińskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ślesińskie”
Położenie na mapie powiatu konińskiego
Mapa konturowa powiatu konińskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ślesińskie”
Ziemia52°23′16″N 18°19′42″E/52,387778 18,328333

Jezioro Ślesińskie[1] - jezioro rynnowe, polodowcowe w gminie Ślesin. Wchodzi w skład Kanału Ślesińskiego[2], atrakcja turystyczna.

Jezioro Ślesińskie stanowi jedno z jezior obiegu chłodzącego Elektrownię Konin i Elektrownię Pątnów. W związku z tym, jezioro zasilane jest w miesiącach letnich w ciepłą wodę pompowaną poprzez Kanał Zrzutowy z Jeziora Licheńskiego. Spowodowało to wzrost temperatury wody (obecnie jest to średni wzrost o 4 do 6 stopni Celsjusza), a w następstwie - zarastanie jeziora. Rozwiązaniem problemu zarastania okazało się sprowadzenie azjatyckich gatunków ryb słodkowodnych (amur, tołpyga biała i tołpyga pstra), które żywiąc się roślinnością wodną przywróciły równowagę biologiczną jeziora.[3]

Podwyższona temperatura wody jeziora w sezonie letnim, jest traktowana jako dodatkowy walor, ze względu na komfort kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Ujście Kanału Zrzutowego, zwane lokalnie „Syfonem”, znajduje się na wschodnim brzegu jeziora w pobliżu wsi Głębockie i stanowi miejscową atrakcję turystyczną. Jezioro Ślesińskie jest miejscem treningów i zawodów narciarstwa wodnego. Na jeziorze każdego lata instalowany jest przez członków łódzkiego Studenckiego Klubu Turystycznego PŁazik slalom narciarski. Od 2004 roku w końcu sierpnia na akwenie odbywają się otwarte zawody wakeboardowe. Odbyły się również na nim motorowodne mistrzostwa Europy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 344. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Opis śródlądowych dróg wodnych oraz ich parametry eksploatacyjne (pol.). [dostęp 5.05.2011]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-17)].
  3. Strona Centrum Sportu i Rekreacji w Ślesinie csir.slesin.pl ]dostęp: 2018-11-21]