Jezioro Żalskie (Wielgie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Żalskie
Wielgie, Duże
Położenie
Państwo  Polska
Region Pojezierze Dobrzyńskie
Morfometria
Powierzchnia 162,5 ha
Głębokość
• średnia
• maksymalna

7,5 m
17 m
Objętość 12184,8 tys. m³[1]
Hydrologia
Klasa czystości wody III[1] (w roku 2002)
Rodzaj jeziora polodowcowe
Położenie na mapie gminy Brzuze
Mapa konturowa gminy Brzuze, na dole po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żalskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żalskie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żalskie”
Położenie na mapie powiatu rypińskiego
Mapa konturowa powiatu rypińskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Żalskie”
Ziemia53°00′50″N 19°18′38″E/53,013889 19,310556

Jezioro Żalskie (Wielgie, Duże) – jezioro w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie rypińskim, w gminie Brzuze, leżące na terenie Pojezierza Dobrzyńskiego. Jezioro polodowcowe, rynnowe z urozmaiconą linią brzegową. Zajmuje powierzchnię 162,5 ha. Maksymalna głębokość wynosi 17,0 m, średnia 7,5 m. Objętość jeziora to 12.184,8 tys. m³ wody. Bezpośrednią jego zlewnię stanowią pola uprawne. Z jeziora wypływa rzeka Ruziec.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]