Jezioro Białe (województwo lubelskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Białe
Ilustracja
Zachód słońca nad Jeziorem Białym
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Okuninka
Wysokość lustra 159,1 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 1,06 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

1,61 km
0,80 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

14,1 m
33,6 m
Objętość 14.946 tys. m³
Hydrologia
Rodzaj jeziora krasowe
Położenie na mapie gminy wiejskiej Włodawa
Mapa lokalizacyjna gminy wiejskiej Włodawa
Jezioro Białe
Jezioro Białe
Położenie na mapie powiatu włodawskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu włodawskiego
Jezioro Białe
Jezioro Białe
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Jezioro Białe
Jezioro Białe
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Białe
Jezioro Białe
Ziemia51°29′46″N 23°31′58″E/51,496111 23,532778

Jezioro Białejezioro we wschodniej Polsce, położone we wschodniej części Równiny Łęczyńsko-Włodawskiej, 7 km na południe od miejscowości Włodawa przy wsi Okuninka. Jezioro położone jest w dorzeczu rzek: TarasienkaWłodawkaBugNarewWisła. Jezioro jest zbiornikiem bezodpływowym i bez dopływowym, okresowy dopływ jeziora Białego od lat jest wyschnięty. Misa jeziora Białego utworzona jest na podłożu kredowym. Długość linii brzegowej to 4262 metry[potrzebny przypis]. Jezioro posiada I klasę czystości jako jedyne na pojezierzu[potrzebny przypis]. Jezioro reprezentuje typ rybacki sielawowy o stosunkowo niskiej produkcji biologicznej. Występują tu takie gatunki ryb jak: sielawa, ukleja, płoć, wzdręga, leszcz, karp, okoń, węgorz, szczupak, miętus pospolity, lin, karaś srebrzysty i złoty, sum i inne[potrzebny przypis]. Jezioro objęte jest corocznym zarybianiem[potrzebny przypis].

Charakterystyka roślinności wodnej[edytuj | edytuj kod]

Twarde piaszczyste dno oraz wąska strefa brzegowa sprawiają, że rozwój roślinności wodnej w jeziorze Białym jest znikomy. Fragmenty szuwaru złożonego głównie z pałki wąskolistnej, trzciny pospolitej i oczeretu jeziornego, wykształciły się jedynie w północno-zachodniej i zachodniej części jeziora. W innych miejscach występują wyłącznie niewielkie skupiska oczeretu jeziornego. Miejscami na brzegu i w górnej części litoralu luźny kobierzec tworzy ponikło błotne. Głębiej łąkę podwodną w wielu punktach budują ramienice[potrzebny przypis]. W strefie przyjeziornej przeważają czyste, piaszczyste plaże. Jedynie na północno-zachodnim brzegu występuje łąka. Obszar ten (obecnie położony poza terenem zlewni) oddzielono od jeziora groblą i poddano zabiegom hydrotechnicznym (melioracje).

Otoczenie jeziora Białego[edytuj | edytuj kod]

Wokół zbiornika, w odległości 100–150 m od jego brzegów (w rejonie łąk do ok. 800m) biegnie droga powiatowa nr 1726L, asfaltowa, domknięta od strony zachodniej odcinkiem trasy Chełm-Włodawa, która wytycza również zachodnią granicę zlewni bezpośredniej jeziora Białego. Od strony południowej, do otaczającej jezioro drogi asfaltowej przylega fragment kompleksu leśnego – Lasy Sobiborskie, na terenie którego w 1983 r. utworzono Sobiborski Park Krajobrazowy stanowiący część Poleskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Północny odcinek szosy przecina niewielką wieś Okuninka, a jej wschodnia odnoga – wieś Tarasiuki. Obie miejscowości, choć zlokalizowane w bezpośredniej bliskości jeziora, leżą poza granicami zlewni i nie stanowią większego zagrożenia dla jeziora. Teren między jeziorem a okalającą je drogą, po stronie północno-zachodniej, został w całości zagospodarowany na potrzeby turystyki i rekreacji. Mieści się tu ponad 80 ośrodków wypoczynkowych oraz 15 ogólnodostępnych pól namiotowych. Na przedłużeniu wsi Okuninka oraz we wsi Tarasiuki, po zewnętrznej stronie drogi, położone są prywatne działki letniskowe. W ich pobliżu, przy północnym brzegu jeziora rozwinęło się centrum handlowo-usługowe z licznymi punktami gastronomicznymi, kioskami spożywczymi, sklepami itp.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]