Jezioro Białe Filipowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezioro Białe Filipowskie
Położenie
Państwo  Polska
Wysokość lustra ok. 200 m n.p.m.
Wyspy 1, połączona groblą
Morfometria
Powierzchnia 130,3 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

ok. 3 km
ok. 750 m
Głębokość
• średnia
• maksymalna

17,1 m
52 m
Długość linii brzegowej 2900 m
Hydrologia
Jakość wody I
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa lokalizacyjna województwa podlaskiego
Jezioro Białe Filipowskie
Jezioro Białe Filipowskie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Białe Filipowskie
Jezioro Białe Filipowskie
Ziemia54°11′47″N 22°39′06″E/54,196389 22,651667

Jezioro Białe Filipowskie – 18. najgłębsze jezioro w Polsce[1], w województwie podlaskim, powiecie suwalskim, gminie Filipów, blisko Filipowa Drugiego i Motuli Starych. W pobliżu przebiega droga wojewódzka nr 652. Geograficznie należy do Pojezierza Litewskiego. W pobliżu znajdują się Jezioro Krzywe Filipowskie czy Rospuda Filipowska.

Jezioro ma specyficzny, podłużny kształt, charakterystyczny dla jeziora rynnowego typu sielawowego. Długość wynosi 3 km, szerokość do 750 m (średnio ok. 60 m). Jego brzegi są strome, a głębokość sięga do 52 metrów (średnio 17,1). Dno przy brzegu jest piaszczyste, miejscami żwirowo-piaszczyste, tylko zatoki zamulone i porośnięte szuwarami. Linia brzegowa jest urozmaicona głównie od strony południowej, gdzie występuje niewielka wyspa połączona groblą z lądem. Na dnie można odnaleźć wiele głazów narzutowych. Od strony wschodniej brzegi porasta las, od zachodniej są pola i nieużytki, od pozostałych najczęściej z jeziorem graniczą łąki i polany. Z jeziora w kierunku północno-wschodnim wypływa ciek wodny przepływający potem m.in. przez Jezioro Krzywólskie i Jezioro Przystajne.

Bezpośrednio nad brzegiem nie są zlokalizowane żadne miejscowości, a teren jest dość odludny i cichy (obowiązuje tu strefa ciszy). Jest tu stały ośrodek wypoczynkowy, a także letnia szkoła nurkowa. Właśnie do nurkowania warunki w jeziorze zachęcają największą liczbę turystów (widoczność 4 do 6 metrów). Jest to też miejsce dogodne dal wędkarzy, choć strome brzegi utrudniają wodowanie łodzi. Jezioro zamieszkuje bardzo zróżnicowana liczba gatunków ryb: leszcz, okoń, szczupak, sandacz, ukleja, krąp, jazgarz, miętus, karp, sielawa, sieja, płoć, lin, karaś i węgorz.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 235, 418, 576. ISBN 83-232-1732-7.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]