Jezioro Calka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Calka
წალკის წყალსაცავი
ilustracja
Położenie
Państwo  Gruzja
Morfometria
Powierzchnia ok. 20 km²
Głębokość
• średnia

15 m
Położenie na mapie Gruzji
Mapa konturowa Gruzji, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Calka”
Ziemia41°37′00″N 44°02′30″E/41,616667 44,041667
Mapa fizyczna Gruzji, jezioro Calka widoczne na niej na południe od Gór Trialeckich, tuż obok miasta Tsalka (Calka)

Jezioro Calka (gruz. წალკის წყალსაცავი, Calkis Ckalsacawi[1], ros. Цалкское водохранилище, ang. Tsalka Lake) – sztuczne jezioro w Gruzji, powstałe przez przegrodzenie rzeki Chrami nieopodal miasta Calka na potrzeby tutejszej hydroelektrowni. Powierzchnia jeziora ok. 20 km², średnia głębokość 15 metrów, rozciągłość równoleżnikowa ok. 12 km, południkowa – ok. 4 km. Stanowi zbiornik wody pitnej dla okolicznych miejscowości, w przyszłości planowane jest zaopatrywanie z jego wód także odległego o 60 km na wschód miasta Tbilisi. W jeziorze żyje niespotykana w innych wodach na świecie ryba zwana "chramuli"; jezioro wykorzystywane jest także rekreacyjnie, nad jego brzegami znajduje się m.in. plaża i dom wypoczynkowy dla kuracjuszy.

W bezpośrednim sąsiedztwie jeziora, na północ od niego, przebiega rurociąg naftowy z Baku do Achałkalaki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. transkrypcja zalecana przez Komisję Standaryzacji nazw geograficznych (spis wydany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w 2005 roku, zeszyt 5., str. 58) wobec braku nazwy polskiej; transliteracja: Tsalkis Tsqalsats’avi

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]