Jezioro Chełmżyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Chełmżyńskie
Ilustracja
Plaża miejska w Chełmży
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowości nadbrzeżne

Chełmża, Zalesie, Mirakowo, Strużal

Region

Pojezierze Chełmińskie

Morfometria
Powierzchnia

2,71 km²

Wymiary
• max długość
• szerokość


6,1 km
0,2 - 0,550 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


6,1 m
27,1 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chełmża
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chełmża, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Chełmżyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Chełmżyńskie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Chełmżyńskie”
Położenie na mapie powiatu toruńskiego
Mapa konturowa powiatu toruńskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Chełmżyńskie”
Ziemia53°10′35,73″N 18°38′35,51″E/53,176592 18,643197
Jezioro Chełmżyńskie zimą

Jezioro Chełmżyńskie – polodowcowe jezioro rynnowe w Polsce, położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w granicach administracyjnych Chełmży i gminy wiejskiej Chełmża.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro położone jest na Pojezierzu Chełmińskim[1], w dorzeczu rzeki Fryby.

Zbiornik jest połączony z przyległym jeziorem Grzywnieńskim. Pomiędzy nimi (na wcinającym się w akwen jeziora wzgórzu) jest położona miejscowość Strużal. Jezioro zajmowało niegdyś większy obszar, oblewając swoimi wodami wzgórze, na którym dzisiaj stoi kościół św. Mikołaja w Chełmży.

Brzegi jeziora są w znacznej części odkryte – nie są zalesione. Położone w głębi lądu jezioro jedynie wiosną i jesienią narażone jest na wiatr i oddziaływanie nieco większej niż 0,5 m fali. Latem nieraz całymi tygodniami dni są bezwietrzne, co utrudnia uprawianie żeglarstwa.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

Długość: ok. 6,1 km
Szerokość: 200–550 m
Powierzchnia: 2,71 km².

Sport i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Jezioro trzeciej klasy czystości wód ma znaczenie turystyczne oraz jako całoroczne łowisko wędkarskie głównie dla mieszkańców najbliższej okolicy. Spośród ryb występują w nim sandacz, szczupak, okoń, leszcz, płoć, karp, tołpyga oraz troć jeziorowa.

Nad Jeziorem Chełmżyńskim działają dwa kluby sportowe – Chełmżyńskie Towarzystwo Wioślarskie (wcześniej KS Legia Chełmża z sekcją wioślarską) oraz KST Włókniarz Chełmża z sekcjami kajakarską i żeglarską.

Wypożyczalnia sprzętu pływającego znajduje się na brzegu jeziora na wysokości konkatedry.

We wschodniej części, w miejscowości Zalesie, znajduje się gminna plaża, boiska sportowe, parking, 2 pola namiotowe oraz prywatne domki letniskowe. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. Na południowym brzegu jeziora położona jest miejscowość Mirakowo z licznymi domkami letniskowymi. Znajduje się tam również gospodarstwo agroturystyczne z bezpośrednim dostępem do jeziora, własnym pomostem, plażą i sprzętem pływającym.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]