Jezioro Długie (Pojezierze Myśliborskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Długie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Swobnica, Baniewice
Morfometria
Powierzchnia 343,4 ha
Głębokość
• średnia
• maksymalna

4,2 m
6,8 m
Objętość 14485 tys. m³
Hydrologia
Jakość wody II
Rzeki zasilające Tywa
Rzeki wypływające Tywa
Rodzaj jeziora przepływowe, rynnowe
Dorzecze Tywa-Odra
Położenie na mapie gminy Banie
Mapa konturowa gminy Banie, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Położenie na mapie powiatu gryfińskiego
Mapa konturowa powiatu gryfińskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Długie”
Ziemia53°03′54″N 14°38′33″E/53,065000 14,642500

Jezioro Długie[1]jezioro znajdujące się na terenie gminy Banie, w południowo-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, w zachodniej części Pojezierza Myśliborskiego. Jezioro położone pomiędzy drogą nr 122 na północy, drogą pomiędzy Baniewicami a Swobnicą na zachodzie a drogą nr 121 na wschodzie. Południowy brzeg znajduje się blisko wsi Swobnica. Jest to jezioro polodowcowe typu rynnowego. Jezioro Długie jest jeziorem przepływowym. Do jeziora na południu wpływa rzeka Tywa, wypływając w północnej części jeziora na północ. Z tej racji jezioro połączone jest z ośmioma jeziorami rynnowymi, a bezpośrednio z Jeziorem Dłużec i Jeziorem Grzybno.

Jezioro o wydłużonym kształcie rynny polodowcowej. Oś jeziora biegnie z północy na południe. Linia brzegowa słabo rozwinięta. Zbiornik jest płytki o mulistym dnie. Mimo to woda jest przejrzysta, ma II klasę czystości.

Jezioro obfituje w ryby. Można tu złowić sandacze, leszcze, karasie, okonie i liny.

W Swobnicy i w Baniewicach znajdują się ośrodki wypoczynkowe. Od strony Baniewic na jeziorze znajduje się pomost z przystanią dla łódek. Z racji przepływającej Tywy jezioro jest miejscem spływów kajakowych. W okolicy można zwiedzić Zamek Joannitów w Swobnicy.

Na potrzeby gospodarki wodnej Jezioro Długie stanowi jednolitą część wód Długie o kodzie PLLW11012 i jest uznane za jezioro typu 3b, to jest o wysokiej zawartości wapnia, o dużym wypływie zlewni i niestratyfikowane[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych: Wykaz nazw wód stojących. s. 61.
  2. Serwis Jednolite części wód (aktualizacja planów gospodarowania wodami, 2016-2021). W: Geoportal Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej [on-line]. [dostęp 2017-05-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]