Dejnowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Dejnowa)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dejnowa
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Pilec, Święta Lipka
Wysokość lustra 113,9 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 1,25 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4 km
0,8 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

9,9 m
33 m
Długość linii brzegowej 8600 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Dajna
Rzeki wypływające Dajna
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Reszel
Mapa konturowa gminy Reszel, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dejnowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dejnowa”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dejnowa”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dejnowa”
Ziemia54°00′09,0″N 21°13′21,6″E/54,002500 21,222667

Dejnowa (Jezioro Dejnowo) – jezioro rynnowe na Pojezierzu Mrągowskim, w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. Oś jeziora ukierunkowana jest na linii północ-południe.

Na północnym krańcu położona jest Święta Lipka[1]. Tam do jeziora dopływa woda strumieniem z jeziorka Wirowego. Na południowym krańcu położona jest miejscowość Pilec[1]. W Pilcu jest zapora wodna przy dawnym młynie, przez którą przelewa się do jeziora woda rzeki Dajny.

Dajna łączy jezioro Kiersztanowskie z jeziorem Dejnowa. Wypływa z Dejnowy na wschodnim jej brzegu w Niewodnej (dawna osada z młynem wodnym – obecnie elektrownia wodna).

Linia brzegowa o długości 8600 m jest średnio rozwinięta, obrzeża są w większości wysokie[2]. Stoki ławicy są strome, zaś dno jest urozmaicone. Wśród flory wynurzonej występuje: trzcina, sitowie i pałka, a zanurzonej niewielkie ilości ramienic. Najczęściej występujące ryby to płoć, okoń, szczupak, węgorz i sandacz[1].

Na dnie jeziora jest zatopiony niemiecki transport wojskowy, który miał jechać z Wilczego Szańca (22 stycznia 1945 przez Świętą Lipkę biegła trasa ewakuacji sztabu 4 Armii gen. F. Hossbacha z Wilczego Szańca do Borek Sędrowskich). Pojazdy zagłębione są w mule, co stwierdzono w 1975, kiedy płetwonurkowie poszukiwali topielca.[potrzebny przypis]

Jezioro należy do Łężan.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Jezioro Dejnowa. W: Jerzy Waluga, Henryk Chmielewski: Jeziora Pojezierza Mragowskiego. Olsztyn: Instytut Rybactwa Śródlądowego, 1998, s. 26, seria: Seria Przewodniki Wędkarskie. ISBN 83-87506-55-9.
  2. Jan Bałdowski "Warmia i Mazury, mały przewodnik" Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa 1977 s. 69