Jezioro Dominickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dominickie
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Starkowo-Bambry, Boszkowo-Letnisko, Dominice
Wysokość lustra 61,3 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 3,44 km²
Wymiary
• max długość
• szerokość

3,6 km
0,51–1,1 km
Głębokość
• maksymalna

17 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Włoszakowice
Mapa konturowa gminy Włoszakowice, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dominickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dominickie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dominickie”
Położenie na mapie powiatu leszczyńskiego
Mapa konturowa powiatu leszczyńskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Dominickie”
Ziemia51°57′00″N 16°18′36″E/51,950000 16,310000

Jezioro Dominickiejezioro na Pojezierzu Leszczyńskim o powierzchni około 344 ha i głębokości ponad 17 m, położone na terenie Przemęckiego Parku Krajobrazowego w powiecie leszczyńskim.

Ma długość 3830 m, szerokość 1660 m. Posiada dobre warunki do kąpieli, gdyż jego dno opada łagodnie. Otoczone jest borami sosnowymi. Jest uznanym ośrodkiem żeglarskim, z uwagi na sąsiedztwo innych jezior, z którymi ma połączenia, stanowi ważny punkt dla wycieczek kajakowych[1].

Wokół jeziora znajduje się silnie rozbudowana infrastruktura turystyczna, miejscowości Boszkowo-Letnisko, Dominice to ośrodki wczasowe i domki letniskowe. Otoczone jest lasami sosnowymi. Na jeziorze można uprawiać prawie wszystkie dyscypliny sportów wodnych, a także turystykę kajakarską. Utworzono szlaki turystyki wodnej, pieszej, rowerowej i konnej. W okolicy znajduje się jeszcze kilka mniejszych jezior. Jest to najczystszy zbiornik wodny w okolicy. W oparciu o badania przeprowadzone w 2011 roku wody jeziora zaliczono do I klasy czystości[2]

W 1261 roku książę wielkopolski Bolesław Pobożny nadał jezioro zwane Dominice klasztorowi cysterskiemu w Lubiążu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bogdan Kucharski Przemęcki Park krajobrazowy, s. 4, Wydawnictwo WBPiCAK, Poznań 2006
  2. Matek: Dominickie Czyste! - Prezentujemy pełne wyniki zleconych przez nas badań wody. (pol.). 2011-08-16. [dostęp 2012-02-13].
  3. * Jezioro Dominickie, [w:] Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu [online], Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk, 2010–2014.