Jezioro Drwęckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Drwęckie
ilustracja
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Iławskie

Morfometria
Powierzchnia

880,8 ha

Wymiary
• max szerokość


1,1 km

Głębokość
• maksymalna


22,3 m

Położenie na mapie gminy wiejskiej Ostróda
Mapa konturowa gminy wiejskiej Ostróda, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Drwęckie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Drwęckie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Drwęckie”
Położenie na mapie powiatu ostródzkiego
Mapa konturowa powiatu ostródzkiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Drwęckie”
Ziemia53°42′57″N 19°55′11″E/53,715833 19,919722

Jezioro Drwęckie – jezioro na Pojezierzu Iławskim, częściowo w granicach Ostródy. Powierzchnia 880,8 ha, głębokość 22,3 m, szerokość 1,1 km, z wyspą o powierzchni 10,8 ha. Składa się z dwóch wąskich rynien – jednej równoleżnikowej, długości 12 km, oraz drugiej, odgałęzionej na północny zachód, o długości 5 km.

Brzegi w części północnej są wysokie i zalesione (Lasy Liwskie), w części południowej niskiej, podmokłe i bezleśne.

Po raz pierwszy wzmiankowano je w 1332 roku jako see Drywanczyn[1].

W najszerszej części jeziora znajduje się wyspa Ostrów. Od wschodu jezioro połączone jest kanałem z jeziorem Pauzeńskim (Puzy). W kanale zlokalizowana jest śluza Ostróda. Szlak wodny prowadzi dalej z jeziora Pauzeńskiego przez kanał, w którym jest zlokalizowana kolejna śluza – Mała Ruś – na jezioro Szeląg Wielki (prowadzi tędy szlak kajakowy i żeglarski). Zachodnia odnoga Jeziora Drwęckiego ciągnie się równoleżnikowo na długości 11 km (szerokość do 0,8 km). Brzegi są niskie i podmokłe, północne zalesione. Na północy wypływa z niej Kanał Elbląski, na zachodzie wpada Iłga, łącząca z jeziorem Ilgi (25 ha), od południa – łączy się z jeziorami: Smordy (22,5 ha) i Morliny (66 ha). Przez Jezioro Drwęckie przepływa ze wschodu na zachód rzeka Drwęca. Wokół jeziora prowadzą z Ostródy do Piławek szlaki turystyczne: niebieski i zielony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uniwersytet Mikołaja Kopernika (Toruń) Instytut Archeologii i Etnografii, Studia nad Osadnictwem Średniowiecznym Ziemi Chełmińskiej. T. 3 (1999), Toruń, 1999 [dostęp 2019-08-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tomasz Darmochwał, Marek Jacek Rumiński: Warmia Mazury, przewodnik. Białystok: Agencja TD, 1996. ISBN 83-902165-0-7 s. 44

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]