Erie (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Erie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Erie
Zdjęcie satelitarne jeziora Erie
Zdjęcie satelitarne jeziora Erie
Położenie
Państwo  Kanada
 Stany Zjednoczone
Miejscowości nadbrzeżne Buffalo, Erie, Cleveland, Toledo
Wysokość lustra 173,3 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 25 700 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

388 km
92 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

19 m
64 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Detroit
Rzeki wypływające Niagara
Rodzaj jeziora tektoniczno-polodowcowe
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Jezioro Erie
Jezioro Erie
Ziemia42°12′N 81°12′W/42,200000 -81,200000
Położenie jeziora Erie
Położenie jeziora Erie

Erie (ang. Lake Erie, wym. [ˈɪri]; fr. Lac Érié) – jezioro słodkowodne, czwarte co do wielkości w kompleksie pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Środkiem jeziora biegnie granica między Kanadą i Stanów Zjednoczonych. Rzeka Niagara wypływa z jeziora na jego wschodnim końcu i łączy je z jeziorem Ontario. Na zachodnim końcu wpływa do jeziora rzeka Detroit, która łączy je z jeziorem Huron. Jezioro jest dostępne dla pełnomorskich statków przez Drogę Wodną Świętego Wawrzyńca.

Amerykański (południowy) brzeg jeziora jest bardzo gęsto zaludniony. Duże miasta nad jeziorem to: Buffalo, Erie, Cleveland i Toledo. Kanadyjski brzeg jest stosunkowo mało zaludniony i głównie rolniczy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym Europejczykiem który dotarł do jeziora był prawdopodobnie Étienne Brûlé około roku 1615 r. W 1678 r. René-Robert Cavelier de La Salle zbudował pierwszy żaglowiec na jeziorze – „Griffon”. Pierwszą stałą europejską osadą przy jeziorze, ulokowaną nad rzeką Detroit niedaleko jej ujścia do zachodniego końca jeziora, był francuski Fort Detroit założony w 1701 r., na terenie dzisiejszego miasta Detroit.

Jezioro było jednym z obszarów walk podczas wojny brytyjsko-amerykańskiej (1812–1814). Miała na nim miejsce kluczowa bitwa która była największym zwycięstwem amerykańskiej floty podczas tej wojny.

Do jeziora uchodzi rzeka Ashtabula River.