Przejdź do zawartości

Jezioro Gocanowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Gocanowskie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Gocanowo

Region

Pojezierze Żnińsko-Mogileńskie

Morfometria
Powierzchnia

10 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


560 m
200 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Kruszwica
Mapa konturowa gminy Kruszwica, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Gocanowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Gocanowskie”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Gocanowskie”
Położenie na mapie powiatu inowrocławskiego
Mapa konturowa powiatu inowrocławskiego, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Gocanowskie”
Ziemia52°38′24″N 18°22′51″E/52,640000 18,380833

Jezioro Gocanowskiejezioro w Polsce, położone w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim, w gminie Kruszwica[1], we wsi Gocanowo. Wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Według regionalizacji fizycznogeograficznej Polski jezioro Gocanowskie znajduje się na Pojezierzu Żnińsko-Mogileńskim[2].

W jeziorze występują między innymi takie gatunki ryb jak karaś, krąp, wzdręga, okoń, szczupak, płoć[3]. Połączone jest z jeziorem Gopło poprzez rowy melioracyjne. Jest to zbiornik typowo wędkarski[4].

Parametry jeziora

[edytuj | edytuj kod]
  • powierzchnia: 10 ha,
  • długość: 560 m,
  • maksymalna szerokość: 200 m,
  • jest stosunkowo płytkie (brak dokładnych danych)[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska, Jerzy Duma, Janusz Rieger, Halina Czarnecka (oprac.), Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006 (seria Nazewnictwo Geograficzne Polski), s. 94, ISBN 83-239-9607-5.
  2. Regiony fizycznogeograficzne Polski po zmianach w 2018 r. [online], warmaz.pl, 2018 (pol.).
  3. Aleksander Hulbój, Staw w Gocanowie | wędkarstwo i ryby wędkuje.pl [online], wedkuje.pl, 30 września 2016 [dostęp 2020-05-12] (pol.).
  4. a b Jezioro Gocanowo [online], parki.kujawsko-pomorskie.pl [dostęp 2020-05-12].