Jezioro Jezierzno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Jezierzno
Jezioro Karnickie Południowe
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowości nadbrzeżne

Karnity

Region

Pojezierze Dzierzgońsko-Morąskie

Położenie na mapie gminy Miłomłyn
Mapa konturowa gminy Miłomłyn, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezierzno”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezierzno”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezierzno”
Położenie na mapie powiatu ostródzkiego
Mapa konturowa powiatu ostródzkiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Jezierzno”
Ziemia53°45′26,3″N 19°44′23,5″E/53,757306 19,739861

Jezioro Jezierzno to jezioro powstałe w wyniku budowy Kanału Iławskiego, kiedy to oddzielono je od reszty jeziora Karnickiego (którego dawniej stanowiło część)[1]. Od jez. Karnickiego oddziela je tzw. Akwedukt Karnicki po którym przebiega Kanał Iławski[2].

Historia powstania jeziora[edytuj | edytuj kod]

Akwedukt Karnicki powstał z powodu 2,5 metrowej różnicy poziomu jeziora z Jeziorakiem. Podwyższenie poziomu Jeziora Karnickiego spowodowałoby zalanie dużych obszarów, a system 2 śluz byłby zbyt kosztowny[2]. Dlatego na dnie jeziora Karnickiego wybudowano wał o wysokości 6 m, długości 484 m i szerokości 50 metrów którym poprowadzono Kanał Iławski, a który przeciął jezioro na dwie części (jezioro Jezierzno to część południowa)[3].

Jezioro Jezierzno w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Jezierzno (pod nazwą Karnickie – w książce nie rozróżniono jeziora Karnickiego od Jezierzna i kanału Elbląskiego od Iławskiego) pojawia się w powieści Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik i złota rękawica” i jest w nim opisane oraz stanowi jedno z miejsc akcji[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kanał Iławski – Odkrywcza Turystyka [online], odtur.pl [dostęp 2022-07-21] (pol.).
  2. a b https://zpk.warmia.mazury.pl/akwedukt-karnicki/.
  3. Jeziorak – kanał Iławski – Miłomłyn – Ostróda [online], web.archive.org, 14 maja 2006 [dostęp 2022-08-17] [zarchiwizowane z adresu 2006-05-14].
  4. Zbigniew Nienacki, Pan Samochodzik i Złota Rękawica, 1979, Cytat: „I jeszcze o jednej sprawie warto wspomnieć. Przez środek Jeziora Karnickiego ciągnie się kanał Elbląski, co jest czymś zadziwiającym. Myślę, że nigdzie indziej na świecie nie zdarzyło się, aby kanał „przechodził” przez środek jeziora, i to nieco powyżej lustra wody. Konieczność zbudowania czegoś takiego wyniknęła z faktu, że Jezioro Karnickie leży nieco poniżej poziomu Jezioraka. Wody z jezior, które łączył Kanał Elbląski, po prostu uciekłyby, zalewając duże połacie pastwisk i pól. Usypano więc przez środek Jeziora Karnickiego groblę i w owej grobli wykopano kanał, podziemnymi rurami łącząc obydwie części akwenu.”.