Jezioro Kórnickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Kórnickie
Ilustracja
Jezioro Kórnickie w miejscowości Kórnik.
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Kórnik, Bnin
Region Równina Wrzesińska
Wysokość lustra 65 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 0,82 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

2,5 km
0,6 km
Głębokość
• maksymalna

6 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Kamionka
Rzeki wypływające Kamionka
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Kórnik
Mapa konturowa gminy Kórnik, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kórnickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kórnickie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kórnickie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, na dole nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Kórnickie”
Ziemia52°14′24″N 17°05′10″E/52,240000 17,086111

Jezioro Kórnickiejezioro rynnowe na Równinie Wrzesińskiej o ubogiej linii brzegowej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Od wschodu i południa otoczona zabudowaniami Kórnika i Bnina. Zachodni brzeg porasta las, będący lasem doświadczalnym Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Pomiędzy Jeziorem Kórnickim a Jeziorem Skrzyneckim Dużym zbudowany został próg celem spiętrzenia wody w okresie letnim oraz przeprawą kajakową(małe łódki - przeprawa dosyć głęboka).

Turystyka i rekreacja[edytuj | edytuj kod]

Na jeziorze poruszają się dwa statki spacerowe: Anna Maria i Biała Dama (tylko w sezonie). Jezioro Kórnickie posiada kąpielisko ogólnodostępne, strzeżone przez OSiR. Ze względu na spływające tu wody gruntowe i opadowe sprzyjające rozwojowi glonów i liczne gospodarstwa wiejskie odprowadzające ścieki prosto do jeziora, jego woda mieści się w III klasie czystości i nie zachęca do kąpieli. Niemniej jednak badania przeprowadzone przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny na podstawie badań dopuszcza jezioro jako miejsce kąpieli badanie wody 2012.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Las Zwierzyniecki, nad brzegiem jeziora, był jeszcze w latach 50. XX wieku ostatnim w Wielkopolsce stanowiskiem ślimaka - wstężyka austriackiego, który miał tu północno-zachodnią granicę występowania. Wcześniej wymarł w okolicach Puszczykowa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jarosław Urbański, Wielkopolski Park Narodowy, PWN, Poznań, 1955, s.108-109