Jezioro Karsińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Karsińskie
Ilustracja
Widok jeziora od strony Swornegaci
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Swornegacie, Małe Swornegacie, Owink

Region

Równina Charzykowska

Wysokość lustra

120 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

6,79 km²

Wymiary
• max długość
• szerokość


4,6 km
0,9 - 2,2 km

Głębokość
• maksymalna


27,1 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Brda, Chocina

Rzeki wypływające

Brda

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Chojnice
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chojnice, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Ziemia53°50′50,7″N 17°30′48,5″E/53,847417 17,513472

Jezioro Karsińskie (kasz. Kôrsyńsczé Jezoro) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej (objęte Zaborskim Parkiem Krajobrazowym) o powierzchni 679 ha i maksymalnej głębokości dochodzącej do 27,1 m.

Wschodni brzeg jeziora stanowi zachodnią granicę Parku Narodowego „Bory Tucholskie”[potrzebny przypis]. Jezioro jest zasilane przez uchodzące i przepływające rzeki Chocina i Brda. Wody jeziora cechują się II i III klasą czystości wód. Rzeka Brda łączy zbiornik jeziora z akwenami jezior Charzykowskiego, Witoczno, Łąckiego, Płęsno, Dybrzyk i Kosobudno. Jezioro Karsińskie pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne (szlak wodny i domki letniskowe w okolicach miejscowości Swornegacie i Małe Swornegacie).