Jezioro Karsińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Karsińskie
Ilustracja
Widok jeziora od strony Swornegaci
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Swornegacie, Małe Swornegacie, Owink
Region Równina Charzykowska
Wysokość lustra 120 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 6,79 km²
Wymiary
• max długość
• szerokość

4,6 km
0,9 - 2,2 km
Głębokość
• maksymalna

27,1 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Brda, Chocina
Rzeki wypływające Brda
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy wiejskiej Chojnice
Mapa konturowa gminy wiejskiej Chojnice, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karsińskie”
Ziemia53°50′50,7″N 17°30′48,5″E/53,847417 17,513472

Jezioro Karsińskie (kasz. Kôrsyńsczé Jezoro) – przepływowe jezioro rynnowe na Równinie Charzykowskiej (objęte Zaborskim Parkiem Krajobrazowym) o powierzchni 679 ha i maksymalnej głębokości dochodzącej do 27,1 m.

Wschodni brzeg jeziora stanowi zachodnią granicę Parku Narodowego Bory Tucholskie[potrzebny przypis]. Jezioro jest zasilane przez uchodzące i przepływające rzeki Chocina i Brda. Wody jeziora cechują się II i III klasą czystości wód. Rzeka Brda łączy zbiornik jeziora z akwenami jezior Charzykowskiego, Witoczno, Łąckiego, Płęsno, Dybrzyk i Kosobudno. Jezioro Karsińskie pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne (szlak wodny i domki letniskowe w okolicach miejscowości Swornegacie i Małe Swornegacie).