Jezioro Karskie Wielkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Karskie Wielkie
Karsko
Ilustracja
Plaża w Kinicach
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Karsko
Region Pojezierze Myśliborskie
Wysokość lustra 69,2 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 150,7 ha
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3,02 km
0,9 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

10,5 m
16,6 m
Położenie na mapie gminy Nowogródek Pomorski
Mapa konturowa gminy Nowogródek Pomorski, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karskie Wielkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karskie Wielkie”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karskie Wielkie”
Położenie na mapie powiatu myśliborskiego
Mapa konturowa powiatu myśliborskiego, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Karskie Wielkie”
Ziemia52°55′14″N 15°04′48″E/52,920556 15,080000

Jezioro Karskie Wielkie (także Karsko) – jezioro w zachodniej Polsce w województwie zachodniopomorskim, na Pojezierzu Myśliborskim. Akwen położony jest ok. 4 km na północny wschód od Nowogródka Pomorskiego, obok drogi do Barlinka.

Jezioro otaczają pola i łąki, w mniejszym stopniu lasy i kępy drzew. Woda jest czysta (II klasa) i przejrzysta. Przy drodze do Barlinka znajduje się plaża i pole namiotowe. Obok małej wysepki widoczne są w wodzie olbrzymie głazy. Jezioro ma dwa odpływy, w części południowej Kłodawkę odprowadzającą wody do Warty i niewielki odpływ północny do zlewni rzeki Myśli[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. K. Kamińska (red.), Przyroda województwa gorzowskiego – życie jezior, (pr. zbior.), Klub Działalności Podwodnej "MARLIN" na zlecenie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Gorzów Wielkopolski 1996, s. 39 – 41. ​ISBN 83-905760-1-5​.