Jezioro Krzywe (gmina Płaska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Krzywe
Ilustracja
Widok na Jezioro Krzywe od strony śluzy Paniewo
Położenie
Państwo

 Polska

Morfometria
Powierzchnia

21,6 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1 km
0,2 km

Głębokość
• maksymalna


6 m

Położenie na mapie gminy Płaska
Mapa konturowa gminy Płaska, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Krzywe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Krzywe”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Krzywe”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Krzywe”
Ziemia53°53′45″N 23°18′29″E/53,895833 23,308056
Mapka jeziora
Mapa Jeziora Krzywe

Jezioro Krzywejezioro w gminie Płaska, w powiecie augustowskim, w woj. podlaskim.

Jezioro Krzywe leży na Równinie Augustowskiej w Puszczy Augustowskiej. Jezioro ma kształt wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. Brzegi są regularne, w większości porośnięte lasem. Północny brzeg jest zabagniony, południowy - wysoki i suchy. Jezioro objęte jest strefą ciszy.

Jezioro położone jest na szlaku Kanału Augustowskiego. Na zachodzie łączy się poprzez dwukomorową śluzę Paniewo i sztuczny przekop z jeziorem Paniewo. Na wschodzie połączone jest przez sztuczny przekop i śluzę Perkuć z jeziorem Mikaszewo oraz poprzez ciek wodny z jeziorem Kruglak. Najbliższa miejscowość - wieś Płaska – leży ok. 1,5 km na północny zachód od Krzywego.

Na cieku wodnym łączącym jeziora Krzywe i Kruglak przerzucony jest mostek, przy którym kręcone były sceny serialu Czarne chmury, widoczny w czołówce serialu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]