Jezioro Leśne (Puszcza Zielonka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Leśne
Jezioro Herty
Ilustracja
Widok od wschodu
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 11 ha
Głębokość
• maksymalna

6 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Goślinka
Rzeki wypływające Goślinka
Położenie na mapie gminy Murowana Goślina
Mapa lokalizacyjna gminy Murowana Goślina
Jezioro Leśne
Jezioro Leśne
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jezioro Leśne
Jezioro Leśne
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Jezioro Leśne
Jezioro Leśne
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Jezioro Leśne
Jezioro Leśne
Ziemia52°34′59,6640″N 17°05′38,2884″E/52,583240 17,093969

Jezioro Leśne (dawniej: Jezioro Herty) – jezioro w województwie wielkopolskim, w gminie Murowana Goślina, na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka, na południowy wschód od Łopuchówka.

Akwen zasilany przez Goślinkę ma 11 hektarów powierzchni[1] i największą głębokość 6 metrów. Płytsze fragmenty zarośnięte są ściśle przez grążele. Z ryb występują: lin, karaś, leszcz, płoć, karp, amur, sum i najliczniej szczupak (akwen jest systematycznie zarybiany, a opiekę nad nim sprawuje koło PZW Świerki ze Swarzędza). Jednym obiektem budowlanym nad jeziorem (oprócz pomostów wędkarskich) jest stanica wędkarska w starym wagonie kolejowym[2].

Jezioro stanowi fragment obszaru Natura 2000Uroczyska Puszczy Zielonki” (PLH300058)[3]. Od południa do brzegu przylega teren rezerwatu przyrody Żywiec Dziewięciolistny[1].

Przy północnym brzegu (w niewielkim oddaleniu) przebiega droga gminna z Łopuchówka do Głęboczka. Od wschodu i północy akwen uprzystępniony jest zielonym szlakiem turystycznym (pieszym) z Łopuchowa do Głęboczka, poprowadzonym głęboko wciętym wąwozem[1].

Starsza nazwa (Jezioro Herty) wywodziła się od imienia żony nadleśniczego z Zielonki, która była organizatorką zabaw świętojańskich nad jeziorem, w których licznie uczestniczyła miejscowa ludność[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c praca zbiorowa pod red. Patrycji Owczarzak, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2011, s.75-76
  2. Wędkuję.pl
  3. 3150 Starorzecza i naturalne eutroficzne zbiorniki wodne ze zbiorowiskami z Nympheion, Potamion
  4. Tomasz M. Sobalak, Lokalne nazwy terenowe funkcjonujące w Puszczy Zielonka, w: praca zbiorowa pod red. Patrycji Owczarzak, Puszcza Zielonka i okolice, Związek Międzygminny Puszcza Zielonka, Murowana Goślina, 2011, s.150