Lednica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Lednica)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeziora. Zobacz też: Lednica.
Lednica
Ilustracja
Widok z Pola Lednickiego, lipiec 2018
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Dziekanowice, Lednogóra
Wysokość lustra 110 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 3,48 km²
Wymiary
• max długość
• szerokość

7,3 km
0,1-1,4 km
Głębokość
• maksymalna

15 m
Hydrologia
Rzeki wypływające Główna
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Łubowo
Mapa konturowa gminy Łubowo, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lednica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lednica”
Ziemia52°31′51″N 17°22′30″E/52,530833 17,375000

Lednica[1]jezioro w Polsce, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Znajduje się na obszarze Lednickiego Parku Krajobrazowego, na zachód od Gniezna w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Łubowo.

Jezioro rynnowe o długości 7,3 km powstałe na skutek polodowcowej erozji wód. Powierzchnia lustra wody jeziora wynosi 348 ha. Długość linii brzegowej wynosi 22,3 km. Na jeziorze znajduje się 5 wysp, o łącznej powierzchni 9,4 ha. Największą wyspą jest Ostrów Lednicki (7,5 ha), na którym znajduje się stanowisko archeologiczne. Pozostałe noszą nazwy Ledniczka i Wyspa Mewia. Wyniki podwodnych badań akustycznych oraz archeologicznych potwierdziły występowanie kilku średniowiecznych mostów łączących wyspę Ostrów Lednicki oraz sugerują występowanie takich mostów łączących wyspę Ledniczka ze stałym lądem[2]. Z południowego krańca jeziora wypływa rzeka Główna będąca prawym dopływem Warty.

Jedno z przypuszczalnych miejsc, gdzie Mieszko I przyjął chrzest. Obecnie miejsce cyklicznie już obchodzonego chrześcijańskiego Ogólnopolskiego Spotkania Młodzieży Lednica 2000. Jezioro od północy obchodzi szlak pątniczy, Wielkopolska Droga św. Jakuba – odcinek szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (red.): Hydronimy. T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych, 2006, s. 170. ISBN 83-239-9607-5.
  2. Łukasz Janowski, Maria Kubacka, Andrzej Pydyn, Mateusz Popek i inni. From acoustics to underwater archaeology: Deep investigation of a shallow lake using high‐resolution hydroacoustics—The case of Lake Lednica, Poland. „Archaeometry”, 22 Luty 2021. Wiley. DOI: 10.1111/arcm.12663. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]