Lutol (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Lutol)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lutol
Ilustracja
Widok od północy
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Lutol Mokry

Wysokość lustra

50,5 – 52,4 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

135,0 – 152,5 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,5 km
0,8 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


1,8 – 3,3 m
8,3 m

Objętość

4765,0 tys. m³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Obra

Rzeki wypływające

Obra

Rodzaj jeziora

polodowcowe

Położenie na mapie gminy Trzciel
Mapa konturowa gminy Trzciel, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lutol”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lutol”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lutol”
Położenie na mapie powiatu międzyrzeckiego
Mapa konturowa powiatu międzyrzeckiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Lutol”
Ziemia52°19′14″N 15°52′57″E/52,320556 15,882500

Lutoljezioro polodowcowe w woj. lubuskim, w powiecie międzyrzeckim, w gminie Trzciel w Bruździe Zbąszyńskiej. Zachodnim brzegiem jeziora przebiega granica między województwami lubuskim i wielkopolskim.

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 135,0 ha[1] przez 144,0 ha[2] do 152,5 ha[potrzebny przypis].

Zwierciadło wody położone jest na wysokości 50,5 m n.p.m.[1] lub 52,4 m n.p.m.[2] Średnia głębokość jeziora wynosi 1,8 m[potrzebny przypis] lub 3,3 m[2], natomiast głębokość maksymalna 8,3 m[2]lub 9 m[potrzebny przypis].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kształt zbliżony do litery X, przy czym odnogi południowe są znacznie bardziej masywne (przypominają nerki). Na środku zbiornika istnieje niewielka wyspa o powierzchni 0,1 ha. Brzegi i zlewnia w większości zalesione – nad akwenem zlokalizowana jest tylko jedna wieś – Lutol Mokry.

Jezioro Lutol to zbiornik bardzo płytki, w stosunku do powierzchni. Największa głębia (9 m) znajduje się w północnej części. Poza tym jezioro ma z grubsza jednakową głębokość, wahającą się w granicach 2,1-2,7 m. Brzeg jeziora jest najniżej położonym punktem gminy Zbąszyń (50 m n.p.m.).

Czystość[edytuj | edytuj kod]

W 2000 przebadano wody pod kątem czystości. Niższe warstwy metalimnionu były całkowicie odtlenione, a nad dnem wyczuwalny był siarkowodór. W okresie wiosenno-letnim występował corocznie intensywny zakwit wód, który ograniczał widoczność nawet do 25 cm. Wody jeziora, praktycznie w całości, nie odpowiadały normom.[potrzebny przypis]

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

W fitoplanktonie wiosennym dominowały okrzemki Synedra acus v. acus i Synedra ulna v. ulna oraz sinice z rodzaju drgalnic. Latem pojawiały się okrzemki Melosira granulata i sinice Microcystis aeruginosa. Zooplankton był nieliczny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez akwen przebiega szlak kajakowy Obry. Na brzegach nieliczne ośrodki wczasowe i harcerskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 551. ISBN 83-232-1732-7.
  2. a b c d według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 551. ISBN 83-232-1732-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]