Jezioro Osowskie (Pojezierze Kaszubskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osowskie
Ilustracja
Jezioro Osowskie - w tle widoczny maszt RTV w Chwaszczynie
Położenie
Państwo

 Polska

Region

Pojezierze Kaszubskie

Morfometria
Powierzchnia

0,29 km²

Głębokość
• maksymalna


9 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy Żukowo
Mapa konturowa gminy Żukowo, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Osowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Osowskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Osowskie”
Położenie na mapie powiatu kartuskiego
Mapa konturowa powiatu kartuskiego, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Osowskie”
Ziemia54°26′28″N 18°26′45″E/54,441111 18,445833

Jezioro Osowskie (kaszb. Jezoro Òsowsczé) – jezioro rynnowe w Polsce położone na skraju Pojezierza Kaszubskiego, na wschodnich obrzeżach miejscowości Chwaszczyno, w województwie pomorskim, powiat kartuski, gmina Żukowo. Północna linia brzegowa jeziora graniczy z drogą wojewódzką nr 218, na wschód od jeziora przebiega linia kolejowa GdyniaKościerzyna. W sąsiedztwie Jeziora Osowskiego znajduje się maszt RTV w Chwaszczynie. Jezioro często bywa mylone z sąsiednim jeziorem Wysockim, które położone jest bliżej dzielnicy Osowa niż Jezioro Osowskie. Południowy brzeg jeziora znajduje się w granicach administracyjnych miasta Gdańsk. Północne brzegi jeziora są początkiem pasa Wzgórz Chwaszczyńskich. Jezioro pełni funkcję rekreacyjną.

Ogólna powierzchnia: 29,1 ha.

W okresie zaboru pruskiego jezioro nosiło nazwę niemiecką Espenkruger See.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]