Jezioro Rychnowskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Rychnowskie
Jezioro Człuchowskie Wielkie, Jezioro Wielkie Urzędowe
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Człuchów, Rychnowy

Region

Pojezierze Krajeńskie

Wysokość lustra

158 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1,587 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


2,3 km
0,75 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


13,1 m
31,5 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Chrząstowa

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie Człuchowa
Mapa konturowa Człuchowa, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Rychnowskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Rychnowskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Rychnowskie”
Położenie na mapie powiatu człuchowskiego
Mapa konturowa powiatu człuchowskiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Rychnowskie”
Ziemia53°40′29″N 17°23′59″E/53,674722 17,399722

Jezioro Rychnowskie (Człuchowskie Wielkie / Wielkie Urzędowe)jezioro rynnowe na Pojezierzu Krajeńskim w powiecie człuchowskim (województwo pomorskie). Jezioro Rychnowskie położone jest na obszarze gminy miejskiej Człuchów w zespole jezior Człuchowskich.

Morfometria[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia akwenu wynosi 158,7 ha, a maksymalna głębokość 31,5 m[1]. Linia brzegowa ma liczne zatoki. Na akwenie znajdują się dwie wyspy. Wschodnia nosi potoczną nazwę Wyspy Miłości, a zachodnia w środowisku wędkarskim bywa nazywana "wyspą kormoranów". Na dnie (piaszczystym i twardym, w zatokach pokrytym cienką warstwą mułu pochodzenia organicznego) istnieją górki podwodne[2].

Roślinność wynurzona zajmuje około 20% długości linii brzegowej i jest to m.in. trzcina pospolita i oczeret jeziorny. Część zachodnia i południowo-zachodnia jest częściowo porośnięta grążelem żółtym. Roślinność zanurzona zajmuje około 38 hektarów. Składa się na nią głównie: wywłócznik okółkowy, moczarka kanadyjska, rdestnica kędzierzawa i rogatek sztywny[2].

Otoczenie akwenu stanowią głównie lasy, co sprzyja występowaniu w strefie przybrzeżnej licznych ssaków: jelenia, sarny, dzika, zająca, lisa i wiewiórki. Teren zamieszkuje również wydra, piżmak, łasica, tchórz i kuna. W drugiej dekadzie XXI wieku obserwowano tu wzrost populacji kormorana czarnego i bielika. Inne bytujące tu patki to rybitwa, czapla, perkoz dwuczuby, nur czarnoszyi, krzyżówka, łyska, cyraneczka, łabędź i liczne gatunki gęsi. Ryby są reprezentowane przez okonia, szczupaka, leszcza, lina, węgorza, płocie oraz krąpia, karpia, sieję, sielawę, jazgarza, ukleję, miętusa, suma europejskiego, wzdręgę, karasia srebrzystego i pospolitego[2].

Dzierżawcą akwenu jest Okręg PZW w Słupsku, a opiekunem łowiska Koło PZW w Człuchowie. Związek wdraża tu programy ochronne ryb. Wcześniej jezioro było przez dziesięciolecia intensywnie eksploatowane przez gospodarstwo rybackie[2].

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

Wzdłuż północnego brzegu jeziora przebiega trasa drogi krajowej nr 22. Nad jeziorem znajduje się sezonowa plaża strzeżona i pole namiotowe.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jezioro Rychnowskie - PZW Człuchów - Okręg słupski, www.pzwczluchow.org.pl [dostęp 2018-03-04] (pol.).
  2. a b c d Karol Dziemiańczyk, Rychnowskie - jezioro czterech pór roku, w: Wiadomości Wędkarskie, nr 2/2019, s. 64-65, ISSN 0137-8104