Północna Zatoka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jezioro Smołdzińskie)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Północna Zatoka
Położenie
Państwo  Polska
Region Wybrzeże Słowińskie
Morfometria
Powierzchnia 40,0-43 ha
Położenie na mapie gminy Smołdzino
Mapa konturowa gminy Smołdzino, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Północna Zatoka”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Północna Zatoka”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Północna Zatoka”
Położenie na mapie powiatu słupskiego
Mapa konturowa powiatu słupskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Północna Zatoka”
Ziemia54°40′25″N 17°08′57″E/54,673611 17,149167

Północna Zatokazatoka w północno-wschodniej części jeziora Gardno w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino, leżące na terenie Wybrzeża Słowińskiego. W niektórych publikacja uznawana jest za osobne jezioro.

Z wschodniej części zatoki wypływa kanał Gardno-Łebsko.

Jako osobne jezioro wydzieliło się w XX w. z północno-wschodniej części Gardna, z którym okresowo łączy się zanikającą wąska strugą. Woda jest tu przezroczysta, a bogactwo fauny i flory świadczy o wielkiej czystości wód[potrzebny przypis].

Dane morfometryczne[edytuj | edytuj kod]

Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi 40,0 ha[1] do 43 ha[potrzebny przypis].

Hydronimia[edytuj | edytuj kod]

Według urzędowego spisu opracowanego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF) zatoka jest częścią jeziora Gardnonazwa tego jeziora to Północna Zatoka[2]. W części publikacji zatoka ta traktowana jest jako oddzielne jezioro[1]. Wymieniana jest nawet nazwa Jezioro Smołdzińskie[potrzebny przypis]. Na niektórych mapach topograficznych wymieniana jest też nazwa oboczna Koło Zatoki[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006, s. 108. ISBN 83-232-1732-7.
  2. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red.). T. 1. Cz. 2: Wody stojące. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006, s. 278. ISBN 83-239-9607-5. [dostęp 2010-08-24].
  3. Mapa topograficzna dostępna w serwisie geoportal.gov.pl. [dostęp 2011-03-26].