Jezioro Somińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Somińskie
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Sominy, Peplin i Skoszewo

Region

Równina Charzykowska

Wysokość lustra

144,0 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

4,331 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


4,3 km
1,8 km

Głębokość
• maksymalna


25 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Zbrzyca

Rzeki wypływające

Zbrzyca

Rodzaj jeziora

wytopiskowe

Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Ziemia54°01′01,3″N 17°38′23,7″E/54,017028 17,639917

Jezioro Somińskie (kaszb. Somińsczé Jezoro) – przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w obrębie Kaszub Południowych (na obszarze powiatów bytowskiego i chojnickiego, województwa pomorskiego). Somińskie zajmuje powierzchnię 433,1 ha i jest otoczone lasami Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne. Miejscowości nadjeziorne to Sominy, Peplin i Skoszewo. Przez jezioro przepływa rzeka Zbrzyca będąca szlakiem kajakowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]