Jezioro Somińskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Somińskie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Sominy, Peplin i Skoszewo
Region Równina Charzykowska
Wysokość lustra 144,0 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 4,331 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

4,3 km
1,8 km
Głębokość
• maksymalna

25 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Zbrzyca
Rzeki wypływające Zbrzyca
Rodzaj jeziora wytopiskowe
Położenie na mapie gminy Brusy
Mapa konturowa gminy Brusy, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Somińskie”
Ziemia54°01′01,3″N 17°38′23,7″E/54,017028 17,639917

Jezioro Somińskie (kaszb. Somińsczé Jezoro) – przepływowe jezioro wytopiskowe położone na Równinie Charzykowskiej w obrębie Kaszub Południowych (na obszarze powiatów bytowskiego i chojnickiego, województwa pomorskiego). Somińskie zajmuje powierzchnię 433,1 ha i jest otoczone lasami Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Jezioro pełni przede wszystkim funkcje rekreacyjno-turystyczne. Miejscowości nadjeziorne to Sominy, Peplin i Skoszewo. Przez jezioro przepływa rzeka Zbrzyca będąca szlakiem kajakowym.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]