Jezioro Straszyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Straszyńskie
Ilustracja
Państwo  Polska
Rzeka Radunia
Data budowy 1910–1910
Data uruchomienia 1910
Powierzchnia 0,75 km²
Głębokość 5 m
Funkcja zbiornik retencyjny energetyczna
Położenie na mapie gminy Kolbudy
Mapa konturowa gminy Kolbudy, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Straszyńskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Straszyńskie”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Straszyńskie”
Położenie na mapie powiatu gdańskiego
Mapa konturowa powiatu gdańskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Straszyńskie”
Ziemia54°16′24″N 18°32′23″E/54,273333 18,539722

Jezioro Straszyńskie[1] (Straszyński Zbiornik Wodny) (kaszb. Jezoro Straszińsczé) – zbiornik retencyjny w Polsce położony na wschodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego ("Obszar Chronionego Krajobrazu Doliny Raduni") w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim, na terenie gminy Kolbudy (Bąkowa) i gminy Pruszcz Gdański (Straszyna). Południowym brzegiem jeziora prowadzi trasa zawieszonej obecnie linii kolejowej Pruszcz Gdański-Stara Piła-Kartuzy. Zbiornik został utworzony w roku 1910 (o długości 3 kilometrów, szerokości od 0,3 do 0,5 kilometra), znajduje się na wysokości ok. 42 m n.p.m.[potrzebny przypis], na zachód od Straszyna i stanowi od roku 1983 ujęcie wody pitnej dla południowych dzielnic Gdańska. Do wczesnych lat 70. funkcjonował nad jeziorem ośrodek wypoczynkowy Stoczni Gdańskiej. W pobliżu elektrowni wodnej zrealizowano sesję zdjęciową do jednego z odcinków serialu 07 zgłoś się.

Ogólna powierzchnia: 75 ha, maksymalna głębokość: 5 m.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]