Jezioro Studzieniczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Studzieniczne
Ilustracja
Widok ze Studzienicznej
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowości nadbrzeżne

Augustów, Przewięź

Region

Równina Augustowska

Wysokość lustra

122,7 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

250 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3,425 km
1 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


8,7 m
30,5 m

Długość linii brzegowej

12,1km

Hydrologia
Rzeki zasilające

Kanał Augustowski

Rzeki wypływające

Kanał Augustowski

Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie gminy wiejskiej Augustów
Mapa konturowa gminy wiejskiej Augustów, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Studzieniczne”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Studzieniczne”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Studzieniczne”
Położenie na mapie powiatu augustowskiego
Mapa konturowa powiatu augustowskiego, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Studzieniczne”
Ziemia53°51′52,8″N 23°06′57,3″E/53,864667 23,115917

Jezioro Studzienicznejezioro w Augustowie, województwo podlaskie, powiat augustowski, gmina Augustów (makroregion – Pojezierze Litewskie, mezoregion – Równina Augustowska).

Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, w ok. 70% porośnięta lasem (głównie sosnowym), występują też obszary podmokłe.

Jezioro leży na szlaku Kanału Augustowskiego. Od zachodu, poprzez śluzę Przewięź, łączy się z jeziorem Białym Augustowskim. Na wschodzie wypływa z jeziora kilkusetmetrowy odcinek Kanału Augustowskiego, prowadzący do śluzy Swoboda. Od południa Studzieniczne łączy się przesmykiem z niewielkim jeziorem Staw Studzieniczański.

Na Jeziorze Studzienicznym znajdują się wyspy: Lipówek, Janowy Grąd (największa), Brzozowy Grąd (najmniejsza: 0,08 ha), która stanowi od 1960 r. rezerwat florystyczny Brzozowy Grąd (stanowisko storczyka - obuwika pospolitego). Łączna powierzchnia wysp to 2,5 ha. Jezioro znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”.

Nad południowym brzegiem położona jest Studzieniczna, do roku 1973 samodzielna wieś, obecnie administracyjna część miasta Augustowa. Studzieniczna znana jest z sanktuarium Matki Boskiej Studzieniczańskiej, położonego na dawnej wyspie Jeziora Studzienicznego, połączonej obecnie z lądem groblą.

Nad brzegiem jeziora w Studzienicznej znajduje się klasa leśna „W puszczy głuszca” przygotowana do prowadzenia edukacji leśnej[1].

Na północnym brzegu Studzienicznego położona jest miejscowość turystyczna Przewięź. Wokół jeziora są pola namiotowe oraz ośrodki z domkami letniskowymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Roman Rozoliński: Obiekty edukacyjne. Nadleśnictwo Augustów, 2014.02.27. [dostęp 2017-02-16]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]