Jezioro Swarzędzkie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Swarzędzkie
Ilustracja
Widok od strony Swarzędza
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Swarzędz (całe jezioro znajduje się w granicach miasta), Poznań (brzeg jeziora stanowi granicę miasta)
Region Równina Wrzesińska
Wysokość lustra 71 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 0,94 km²
Wymiary
• max długość

2,6 km
Głębokość
• maksymalna

6,5 m
Hydrologia
Rzeki zasilające Cybina
Rzeki wypływające Cybina
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Swarzędz
Mapa konturowa gminy Swarzędz, blisko centrum po lewej na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Swarzędzkie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Swarzędzkie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Swarzędzkie”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Swarzędzkie”
Ziemia52°24′49″N 17°03′54″E/52,413611 17,065000

Jezioro Swarzędzkiejezioro na Równinie Wrzesińskiej, położone w północnej części miasta Swarzędz. Od północnej strony graniczy z poznańskim osiedlem Zieliniec. Przepływa przez nie rzeka Cybina. Jezioro jest zanieczyszczone ściekami komunalnymi Swarzędza, lecz od kilku lat prowadzone są prace prowadzące do jego oczyszczenia. Zamulenie dna sięga miejscami 2,50 m[1].

Morfologia i historia[edytuj | edytuj kod]

Na jeziorze znajdują się dwie niewielkie wyspy. Niektóre źródła podają, że na większej z nich wykopaliska potwierdziły obecność pozostałości po słowiańskiej świątyni Swaroga (od którego prawdopodobnie pochodzi nazwa miasta Swarzędz), prawdopodobnie w dawniejszych czasach połączonej drewnianym mostem ze stałym lądem[2][3][4]. Nie ma jednak ważniejszych dowodów, które wskazywałyby na prawdziwość tych informacji. Zdanie niektórych lokalnych historyków każe natomiast przypuszczać, że taka świątynia znajdowała się na jednym z najwyższych punktów brzegu jeziora. Dziś w tym miejscu znajduje się Kościół pw. św. Marcina[5]. W 1904 na jeziorze odbyły się duże regaty wioślarskie zorganizowane przez Wolne Stowarzyszenie Wioślarzy Wschodu, z inicjatywy Posener Ruderverein „Germania”[6]. Na brzegu funkcjonował popularny wśród poznaniaków Dom Zdrojowy Marco.

Gmina Swarzędz podpisała 15 lipca 2011 umowę na przeprowadzenie "kompleksowej rekultywacji Jeziora Swarzędzkiego metodą aeracji pulweryzacyjnej z systemem precyzyjnej inaktywacji fosforu za pomocą mobilnego aeratora pulweryzacyjnego i aeratora pulweryzacyjnego z napędem wietrznym". Po oczyszczeniu jeziora nad jego brzegiem ma powstać m.in. kąpielisko[7].

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Nad jeziorem i na obszarach przylegających występują następujące gatunki flory: rzęsa drobna, rzęsa trójrowkowa, grążel żółty, grzybień biały, konwalia majowa, kalina koralowa, szalej jadowity, karbieniec pospolity, sadziec konopiasty i niezapominajka błotna. Obfite są zbiorowiska szuwaru wysokiego z dominacją trzciny i pałki szerokolistnej. Drzewa obrasta bluszcz pospolity. Reprezentantami awifauny są m.in.: krzyżówka, łabędź niemy, łyska, kormoran czarny, bocian biały, gąsiorek i kokoszka wodna. Płazy reprezentują m.in. traszka grzebieniasta i kumak nizinny[8].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na południowym brzegu jeziora od strony Swarzędza biegnie ścieżka spacerowa oraz znajduje się przystań i wypożyczalnia kajaków. Od strony północnej biegnie szlak rowerowy z Pobiedzisk nad Jezioro Maltańskie w Poznaniu oraz Droga św. Jakuba – wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ryszard Gołdyn, Janusz Grabia, Program Ochrony wód rzeki Cybiny, Urząd Miasta Poznania, Poznań, 1998
  2. Lilia Łada: Weekend w Swarzędzu (pol.). 2012-02-14. [dostęp 2012-03-13].
  3. Kiedy wykąpiemy się w jeziorze Swarzędzkim? (pol.). mmpoznan.pl, 2009-06-11. [dostęp 2012-03-13].
  4. Antoni Kobza: Zapomniana legenda (pol.). mojswarzedz.pl, 2009-06-11. [dostęp 2012-03-13].
  5. Swarzędz - Na szlaku dziejów część 1. swarzedzpl 2018-05-11. [dostęp 2018-05-20].
  6. Teresa Ziółkowska, Niemiecki sport w Poznaniu do 1918 roku, w: Kronika Miasta Poznania, 1/2010, s.31, ISSN 0137-3552
  7. http://www.swarzedz.pl/index.php?id=49&no_cache=1&tx_ttnews[tt_news]=3715&tx_ttnews[backPid]=50&cHash=ddc9649433 Oficjalna strona miasta i gminy Swarzędz
  8. tablice informacyjne in situ