Jezioro Turkusowe (Konin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy jeziora w Koninie. Zobacz też: Jezioro Turkusowe – jezioro na wyspie Wolin.
Jezioro Turkusowe
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Lokalizacja Konin
Hydrologia
Rodzaj jeziora odstojnik
Położenie na mapie Konina
Mapa konturowa Konina, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Turkusowe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Turkusowe”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Turkusowe”
Ziemia52°16′03″N 18°14′57″E/52,267500 18,249167

Jezioro Turkusowe[1] – sztuczne, poprzemysłowe jezioro w Polsce, położone w województwie wielkopolskim, na granicy miasta Konin. Ma zielonkawo-niebieską barwę, od której wzięła się jego nazwa. Jest pozostałością po odkrywce węgla brunatnego „Gosławice” Kopalni Węgla Brunatnego Konin. Jezioro powstało w latach 70. XX w., gdy wyrobisko zostało zalane wodą. Do jeziora odprowadzane były odpady z elektrowni, a w wyniku ich mineralizacji woda przybrała turkusowy kolor. Kąpiel w zbiorniku jest zabroniona z powodu silnie zasadowego odczynu wody[2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – nazwy obiektów fizjograficznych – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 14 maja 2021, identyfikator PRNG: 262974
  2. Jezioro Turkusowe w Koninie, Przewodnik PolskaZachwyca.pl [zarchiwizowane z adresu 2020-06-25].
  3. Wielkopolskie "Karaiby" i "Malediwy": zobacz lazurowe jeziora, epoznan.pl [dostęp 2021-01-14].