Jezioro Złotnickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Złotnickie
Ilustracja
Jezioro Złotnickie
Położenie
Państwo

 Polska

Morfometria
Powierzchnia

1.2 km²

Głębokość
• maksymalna


22 m

Objętość

12,4 mln m³

Hydrologia
Rzeki zasilające

Kwisa

Rodzaj jeziora

zaporowe

Położenie na mapie gminy Leśna
Mapa konturowa gminy Leśna, po prawej nieco u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Złotnickie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Złotnickie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Złotnickie”
Położenie na mapie powiatu lubańskiego
Mapa konturowa powiatu lubańskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Złotnickie”
Ziemia51°01′05″N 15°22′16″E/51,018056 15,371111

Jezioro Złotnickie (niem. Talsperre Goldentraum) – zbiornik zaporowy (jezioro zaporowe) na rzece Kwisie, między Gryfowem Śląskim a Leśną.

Powstało w wyniku przegrodzenia rzeki zaporą poniżej Gryfowa Śląskiego w roku 1924. Pojemność zbiornika to 12,4 mln , a powierzchnia – 120 ha[1]. Podstawowym zadaniem zbiornika jest retencja oraz produkcja energii elektrycznej. Nad jeziorem znajduje się kilka pól namiotowych, wypożyczalni sprzętu pływającego i ośrodków wypoczynkowych. Znajduje się tu również skradziony lew ze Starościńskich Skał – Strużnica, Rudawy Janowickie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Janusz Czerwiński, Ryszard Chanas, Dolny Śląsk - przewodnik, Warszawa: Wyd. Sport i Turystyka, 1977, s. 316.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Skradziony lew ze Starościńskich Skał (Strużnica-Karpniki Fischbach) – Mariannenfels)
Zapora na Jeziorze Złotnickim