Jezioro Zamkowe (Wałcz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Zamkowe
Ilustracja
południowa zatoka Jeziora Zamkowego
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Wałcz

Region

Pojezierze Wałeckie

Wysokość lustra

110,7[1] m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

133,01[1] ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


3,35 km[1]
0,95 km[1]

Głębokość
• średnia
• maksymalna


12,9[1] m
41,5[1] m

Położenie na mapie Wałcza
Mapa konturowa Wałcza, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zamkowe”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zamkowe”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zamkowe”
Położenie na mapie powiatu wałeckiego
Mapa konturowa powiatu wałeckiego, blisko centrum na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Zamkowe”
Ziemia53°15′39″N 16°28′04″E/53,260833 16,467778

Jezioro Zamkowejezioro w województwie zachodniopomorskim, w powiecie wałeckim, w mieście Wałcz.

Charakteryzuje się dość regularną linią brzegową, ma kształt wydłużony o przebiegu północny zachód - południowy wschód. Na północy jezioro wcina się w zabudowę miasta.

Jezioro posiada niewielki dopływ od strony południowej (z pobliskiego bagna) oraz odpływ w części północnej, który przepływa krytym kanałem przez miasto i łączy się z odpływem jeziora Raduń. Długość obrzeża jeziora wynosi 10 950 m.

Na północnym brzegu znajduje się przystań żeglarska. W jej pobliżu przebiega droga krajowa nr 10.

Widok na park przy ul. Kilińszczaków i jezioro

Gospodarzem jeziora jest koło PZW Wałcz-Miasto. Od 2003 roku akwen był systematycznie zarybiany.

Wody tego jeziora w latach 80. zostały zanieczyszczone. W 1986 roku dla jego ratowania zainstalowano Ekofloks (urządzenie napowietrzające). Praca tego urządzenia daje mierzalne rezultaty (mimo niedofinansowania i awarii na początku lat 90.). Dodatkowo stan wód jeziora poprawia się na skutek uregulowania gospodarki ściekowej w Wałczu i okolicznych wsiach.[potrzebny przypis]

Na jeziorze dopuszczone jest używanie jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Mazurek, Stanisław (red.): Atlas jezior województwa pilskiego. Wojewódzkie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Pile; Państwowe Gospodarstwo Rybackie w Oleśnicy, [1983], s. 116.
  2. Uchwała Nr XIII/105/2012 Rady Powiatu w Wałczu z dnia 27 kwietnia 2012 r. w sprawie zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami spalinowymi (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2012 r., poz. 1317)