Jezus na Marsie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jezus na Marsie
Jesus on Mars
Autor Philip José Farmer
Typ utworu fantastyka naukowa
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1979
Wydawca Pinnacle Books
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1992
Wydawca Phantom Press International
Przekład Michał Jakuszewski

Jezus na Marsie (tytuł oryg. Jesus on Mars) – powieść amerykańskiego pisarza Philipa José Farmera z gatunku science fiction, poruszająca także tematy religijne.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się na początku XXI wieku. Po odkryciu na Marsie śladów statku kosmicznego, Ziemia wysyła tam ekipę, której zadaniem jest zbadanie znaleziska. Kosmonauci odkrywają żyjącą pod powierzchnią planety cywilizację złożoną z ludzi oraz kosmitów z gatunku Krsz. Wszyscy oni wyznają zbliżoną do judaizmu religię, a także oddają hołd żyjącej z nimi istocie, która nazywa siebie Jezusem.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Czwórka głównych bohaterów, będących kosmonautami, reprezentuje odmienne filozofie życia i podejście do religii. Centralną postacią jest Kanadyjczyk afrykańskiego pochodzenia Richard Orme, kapitan ekspedycji, dość obojętny religijnie baptysta. Avram Bronski, Francuz jest z kolei żydem, niezbyt przywiązanym do tradycji. Amerykanka Madeline Danton jest ateistką, natomiast Irańczyk Nadir Shirazi jest niezbyt ortodoksyjnym muzułmaninem. Podczas kontaktu z Jezusem i społeczeństwem marsjańskim każde z nich przechodzi zmianę nastawienia. Bronski powraca do judaizmu, Orme przeżywa rozdźwięk, Danton przechodzi kryzys psychiczny, zaś Shirazi stara się pogodzić to, w co wierzył z tym, co widzi.

Wątki religijne[edytuj | edytuj kod]

Jest to druga z powieści Farmera, obok Czarodziejskiego labiryntu, w której pojawia się postać Jezusa. Autor odwołuje się także do apostoła Macieja i stworzonej przez niego ewangelii.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Philip José Farmer Jezus na Marsie, Phantom Press, Gdańsk, 1992

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]