Jikes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jikes – darmowy kompilator języka Java stworzony przez firmę IBM, dostępny jako otwarte oprogramowanie. Od 2004 projekt nie jest rozwijany.

Historia[edytuj]

Jikes po raz pierwszy został udostępniony jako wersja alpha w kwietniu 1997, w wersji dla Linuksa 15 czerwca następnego roku. Od razu zdobył dużą popularność i ostatecznie firma IBM przychylając się do wielu głosów użytkowników otworzyła źródła programu. Obecnie w projekcie nie bierze udziału nikt z firmy, jest utrzymywany przez ochotników.

Cechy[edytuj]

  • szybkość i jakość generowania kodu
Dzięki zaawansowanej analizie kodu oraz wysokiej wydajności samego kompilatora (napisany w czystym C++) Jikes działa zauważalnie szybciej od wzorcowego kompilatora Javy firmy Sun[potrzebny przypis]. Jikes stara się kompilować tylko te pliki, które zostały zmienione.
  • zgodność ze standardami
Jikes stara się nadążać za najnowszą specyfikacją Javy. Obsługiwana jest 5 edycja, choć kompilator w chwili obecnej nie obsługuje rozszerzeń języka (typy generyczne). Jikes bardzo ściśle trzyma się wytycznych i często zgłasza więcej zastrzeżeń do kodu niż kompilator Suna[potrzebny przypis].
  • otwarte źródła
Otwarty kod zapewnia stabilność rozwoju i bezpieczeństwo.

Jikes podobnie jak standardowy kompilator Suna kompiluje kod źródłowy do kodu pośredniego wirtualnej maszyny Javy.

Wraz z programem dostępne są dodatki, jak Jikes Parser Generator oraz zestaw do przeprowadzania testów.

Licencja[edytuj]

Kod źródłowy jest dostępny na licencji IBM Public Licence, zatwierdzonej jako zgodną ze standardami open source przez Open Source Initiative.

Dostępność[edytuj]

Jikes jest dostępny dla platformy MS Windows oraz wielu dystrybucji Linuksa (Debian, SuSE, Gentoo, Mandrakelinux, Yellow Dog Linux) oraz FreeBSD i NetBSD. Istnieją też wersje przeniesione na Mac OS oraz AmigaOS.

Większość środowisk programistycznych Javy można skonfigurować tak, by współpracowały z Jikesem.

Linki zewnętrzne[edytuj]