Jim DeMint

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jim DeMint
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 2 września 1951
Greenville
Senator Stanów Zjednoczonych z Karoliny Południowej
Okres od 3 stycznia 2005
do 1 stycznia 2013
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik Fritz Hollings
Następca Tim Scott

James Warren „Jim” DeMint (ur. 2 września 1951) – amerykański polityk, były senator ze stanu Karolina Południowa (wybrany w 2004, zasiada od stycznia 2005, jego kadencja kończy się w 2011), członek Partii Republikańskiej. Zastąpił na tym stanowisku wieloletniego i wpływowego polityka, demokratę Fritza Hollingsa (w Senacie w latach 1966-2005). Wcześniej, w latach 1999-2005 był przedstawicielem czwartego okręgu wyborczego w Karolinie Południowej w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Był jednym z najbardziej znanych konserwatywnych członków Kongresu. Był również zaangażowany w promowanie i zbieranie środków na kampanie wyborcze innych konserwatywnych kandydatów Partii Republikańskiej do Senatu, takich jak Pat Toomey, Marco Rubio, Rand Paul i Ted Cruz.

W 2012 ogłosił rezygnację z funkcji senatora i został prezesem Heritage Foundation - jednego z najbardziej wpływowych konserwatywnych think-tanków w USA.

Był jednym z politycznych i intelektualnych promotorów ruchu "partii herbacianej" (Tea Party), zrzeszającego konserwatywnych aktywistów sprzeciwiających się polityce prezydenta Baracka Obamy, w szczególności wprowadzenia powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego Affordable Care Act "Obamacare".

W działalności politycznej był zaangażowany do walkę na rzecz ograniczenia deficytu budżetowego oraz długu publicznego rządu federalnego USA, ograniczenie wielkości i funkcji rządu federalnego oraz sprzeciwu wobec aborcji i legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Bob Inglis
Kongresmen Stanów Zjednoczonych z 4. okręgu wyborczego w Karolinie Południowej
1999-2005
Następca
Bob Inglis