Jim Jarmusch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jim Jarmush)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jim Jarmusch
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko James R. Jarmusch
Data i miejsce urodzenia 22 stycznia 1953
Cuyahoga Falls
Zawód reżyser, scenarzysta, aktor
Lata aktywności od 1980
Odznaczenia
Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

James R. Jarmusch [ˈɑːɹmʊʃ] (ur. 22 stycznia 1953 w Cuyahoga Falls w USA) – amerykański reżyser, scenarzysta, aktor i muzyk.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako młody człowiek marzył o karierze pisarskiej, jednak w czasie podróży do Paryża w 1971 roku zafascynował się kinem nowofalowym. Rzucił literaturę i podjął studia na wydziale filmowym uniwersytetu nowojorskiego. W 1980 roku zrealizował swój pierwszy film, nietypowy dramat psychologicznyNieustające wakacje”, nagrodzony na festiwalu w Mannheim.

Kolejne filmy zagwarantowały mu stałą pozycję w gronie najciekawszych reżyserów niezależnych. Poza filmami realizuje również muzyczne teledyski m.in. Toma Waitsa, Neila Younga i Talking Heads. W jego filmach często występują znani muzycy, np. Joe Strummer, Tom Waits, John Lurie, Iggy Pop, członkowie zespołów The White Stripes czy Wu-Tang Clan.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

We wczesnych latach 80. Jarmusch był keyboardzistą i jednym z dwóch wokalistów no wave'owego zespołu The Del-Byzanteens, aktywnego w Nowym Jorku. Jedyny album grupy, Lies to Live By, został wydany w 1982 roku[1].

W 2011 roku Jarmusch nagrał dla amerykańskiej wytwórni Important Records wspólny album z holenderskim lutniarzem Jozefem van WissememConcerning the Entrance into Eternity. Akompaniuje na nim Van Wissemowi na gitarze elektrycznej, a w jednym utworze również recytuje krótki tekst autorstwa Św. Jana od Krzyża[2]. W 2012 roku ukazał się drugi album Van Wissema i Jarmuscha, The Mystery of Heaven. W jego nagraniu brała także udział Tilda Swinton.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Del-Byzanteens – Music Biography, Credits and Discography : AllMusic
  2. Jozef Van Wissem & Jim Jarmusch, Concerning the Entrance into Eternity, Important Records, 2011

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]