Jim Webb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
James Henry "Jim" Webb
Center
Data urodzenia 9 lutego 1946
Młodszy Senator Stanów Zjednoczonych z Wirginii
Okres od 4 stycznia 2007
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik George Allen
18. Sekretarz marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych
Okres od 1 maja 1987
do 23 lutego 1988
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik John Lehman
Następca William L. Ball
Jim Webb - zdjęcie z 1984, kiedy był podsekretarzem marynarki wojennej

James Henry "Jim" Webb, Jr (ur. 9 lutego 1946 w Saint Joseph w stanie Missouri) – amerykański polityk i pisarz, senator USA 1 klasy stanu Wirignia (od 2007), udekorowany weteran wojny wietnamskiej, odznaczony m.in. Brązową Gwiazdą, Srebrną Gwiazdą i dwukrotnie Purpurowym Sercem.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W latach 1984-1987 piastował funkcję podsekretarza marynarki wojennej, a od 1 maja 1987 do 23 lutego 1988 sekretarza marynarki wojennej w administracji prezydenta Ronalda Reagana. Dziś należy do Partii Demokratycznej, z której ramienia został wybrany Senatorem Stanów Zjednoczonych.

W 2006 został kandydatem Demokratów w wyborach do amerykańskiego Senatu ze stanu Wirginia. Jego przeciwnikiem z Partii Republikańskiej był urzędujący senator George Allen. Kampania była jedną z najbardziej zaciętych i najdroższych podczas wyborów roku 2006. Sondaże pokazywały, że poparcie obu kandydatów było właściwie równe, w granicach błędu statystycznego.

W wyborach 7 listopada 2006 Webb według wstępnych wyników zdobył większość głosów. Różnica głosów była jednak tak mała (mniej niż 10 tys. z około 2,4 mln oddanych głosów), że potrzebne było ponowne ich przeliczenie (tzw. recount). Gdyby Webb przegrał, wtedy w Senacie nastąpiłaby idealna równowaga 50-50, a wtedy głos rozstrzygający należałby do wiceprezydenta Dicka Cheneya, za urzędu przewodniczącego Senatu, a więc republikanie zachowaliby minimalną większość.

Oficjalne wyniki stwierdziły, iż zwycięstwo odniósł właśnie Webb. Jego kadencja rozpoczęła się 4 stycznia 2007 i ma trwać do 2013.

Jako pisarz[edytuj | edytuj kod]

Webb jest ponadto znanym i cenionym pisarzem, jednym z bardzo nielicznych współczesnych polityków amerykańskich, którzy mają na koncie dzieła beletrystyczne. Jego pierwsza powieść, Fields of Fire, zdobyła duży rozgłos i uznanie. Za tworzywo dzieła posłużyły jego osobiste doświadczenia ze służby w Wietnamie.

Senator Allen w ferworze kampanii zaatakował twórczość literacką Webba, jako niemoralną (pojawiają się w nich czasami sceny erotyczne). Prowadzący aktywną kampanię na rzecz Webba były prezydent Bill Clinton skomentował, iż cieszy się, że "pan Allen w ogóle czyta jakieś książki".

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Członkowie rodziny Webba służyli w armii w czasie każdego konfliktu zbrojnego, w jakim uczestniczyły Stany Zjednoczone
  • Jest zdobywcą Nagrody Emmy
  • W 1987 został pierwszym absolwentem Akademii Marynarki, który służył w armii, po czym został sekretarzem marynarki
  • Jego ulubionymi prezydentami amerykańskimi są Reagan i Andrew Jackson
  • Od dnia, kiedy rozpoczął kampanię wyborczą do Senatu, wkładał codziennie buty wojskowe swego syna

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)