Jimmy Savile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jimmy Savile
Ilustracja
Sir Jimmy Saville (2006)
Data i miejsce urodzenia 31 października 1926
Leeds
Imię i nazwisko przy narodzeniu James Wilson Vincent Savile
Data i miejsce śmierci 29 października 2011
Leeds
Zawód dziennikarz muzyczny, disc jockey
Narodowość angielska
Wyznanie katolickie
Odznaczenia
Knight Bachelor Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego Order Świętego Grzegorza Wielkiego (Watykan)

Jimmy Savile właśc. sir James Wilson Vincent Savile (wym. /'sævɪl/; ur. 31 października 1926 w Leeds, zm. 29 października 2011 tamże)[1]brytyjski dziennikarz muzyczny, disc jockey, prezenter radiowy i telewizyjny, wieloletni prowadzący telewizyjną listę przebojów Top of the Pops, a także pedofil. W młodości czynny sportowiec – maratończyk i zapaśnik.

Odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (1971). W 1990 otrzymał szlachectwo. Kontrowersyjna postać brytyjskiego show businessu.

Disc jockey[edytuj]

Urodzony w Leeds w wielodzietnej rodzinie. Podczas II wojny światowej pracował jako górnik w kopalni węgla. Wkrótce po wojnie rozpoczął pracę disc jockeya w lokalach rozrywkowych i gastronomicznych[2]. Jako pierwszy zaczął używać dwóch gramofonów do miksowania[3], co przyniosło mu po latach sławę pierwszego brytyjskiego DJ-a.

Dziennikarz[edytuj]

Pracę w mediach rozpoczął w 1958 w Radiu Luxembourg, w którym prowadził własne audycje do 1967. Latem 1960 zadebiutował w telewizji programem muzycznym Young At Heart. Od 1964 prowadził popularną telewizyjną listę przebojów Top of the Pops, będąc jej pierwszym prezenterem. W 2006 jako współprowadzący wystąpił w ostatnim wydaniu tego programu. W latach 70. i 80. pracował w BBC, prowadząc m.in. jeszcze jeden program telewizyjny o dużej oglądalności – Jim’ll Fix It.

Skandale i przestępstwa[edytuj]

Saville był znany z licznych skandali na tle obyczajowym oraz z wulgarnego języka i z nieprzyzwoitego komentowania wyglądu innych osób.[4]

19 października 2012 policja wszczęła formalne dochodzenie w sprawie przestępstw seksualnych na osobach nieletnich, jakich Savile dokonywać miał przez wiele lat.[5] W latach 1955-2009 Savile dopuścił się 214 przestępstw seksualnych, w tym 34 gwałtów. Dochodziło do nich w pomieszczeniach mieszczących się w BBC, a także w szpitalach, szkołach i jednym hospicjum, które odwiedzał w ramach swej działalności dobroczynnej[6]

Scotland Yard rozpoczął śledztwo w sprawie zarzutów o nadużycia seksualne w stosunku do dzieci oparte na zeznaniach 300 potencjalnych ofiar. Pod koniec października 2012 roku kolejny skandal spowodowały opinie i informacje ujawnione na antenie BBC, w ramach państwowej służby zdrowia oraz z Serwisu Prokuratury oraz Departamentu Zdrowia[7][8].

W czerwcu 2014 roku dochodzenie prowadzone przez brytyjski wymiar sprawiedliwość ujawniło, że Saville, będąc wolontariuszem w szpitalach (w tym Leeds General Infirmary, Broadmoor oraz kilku szpitalach psychiatrycznych), dopuścił się molestowania i gwałtów na dziewczynkach, chłopcach i dorosłych pacjentach w wieku od 5 do 75 lat, według personelu tamtejszych szpitali prezenter miał dopuścić się również czynu nekrofilii[9].

Przypisy