Jimmy Smits

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jimmy Smits
Ilustracja
Jimmy Smits w 1987 roku
Data i miejsce urodzenia 9 lipca 1955
Nowy Jork

Jimmy Smits (ur. 9 lipca 1955 w Nowym Jorku) – amerykański aktor i producent filmowy pochodzenia portorykańskiego.

Życiorys[edytuj]

Ma głębokie korzenie portorykańskie. Urodził się i dorastał w pobożnej rodzinie rzymskokatolickiej dyrektora fabryki technik drukowania bezpośredniego Cornelisa Smitsa, surinamskiego imigranta z holenderskim pochodzeniem i portorykańskiej pielęgniarki Emiliny. Ma dwie siostry: Yvonne i Dianę. Uczęszczał do Thomas Jefferson High School w nowojorskim Brooklynnie. W 1980 roku ukończył wydział teatralny w Brooklyn College. W 1982 roku otrzymał tytuł magistra na Uniwersytecie Cornella w Ithaca, w stanie Nowego Jorku. Był aresztowany za swój udział w protestach przeciwko Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych praktykującej bombardowanie na brzegu wyspy Vieques w Portoryko.

Swoją karierę zapoczątkował występem na scenie Off-Broadwayu w szekspirowskiej sztuce Hamlet (1982) na New York Shakespeare Festival i Małe wygrane (Little Victories) z Lindą Hunt oraz przedstawieniu Ballada o Soapy Smith (The Ballad of Soapy Smith, 1984) w Public Theater. Przed kamery telewizyjne trafił po raz pierwszy w jednym z odcinków serialu NBC Policjanci z Miami (Miami Vice, 1994) w roli Eddiego Rivery, tylko na krótko pierwszego oryginalnego partnera Sonny'ego Crocketta (Don Johnson), który zostaje zabity. Jego debiutem kinowym był film Zapomnieć o strachu (Running Scared, 1986) u boku Billy’ego Crystala, Stevena Bauera i Joego Pantoliano. W obrazie Stary Gringo (Old Gringo, 1989) jego ekranowymi partnerami byli Jane Fonda i Gregory Peck. Uznanie w oczach telewidzów i krytyków zdobył rolą adwokata Victora Sifuentesa w serialu NBC Prawnicy z Miasta Aniołów (L.A. Law, 1986-92), za którą otrzymał nagrodę Emmy i nominację do Złotego Globu. Był gospodarzem programu rozrywkowego NBC Saturday Night Live (1990).

Wcielił się w postać króla Salomona w telefilmie biblijnym Showtime Król Salomon i królowa Saby (Solomon & Sheba, 1995) z udziałem Halle Berry w roli królowej Saby. Powszechną sławę zdobył jako senator Bail Organa w filmie sci-fi Gwiezdne wojny: część II – Atak klonów (Star Wars: Episode II – Attack of the Clones, 2002) i sequelu Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów (Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith, 2005). Rola detektywa Bobby’ego Simone w serialu ABC Nowojorscy gliniarze (NYPD Blue, 1994-98) przyniosła mu nagrodę Złotego Globu.

Był żonaty z Barbarą Smits (od 10 czerwca 1980 do 1987), z którą ma dwójkę dzieci: córkę Tainę (ur. 1973) i syna Joaquina (ur. 1983). Od 1986 roku związał się z aktorką Wandą De Jesus, która zagrała m.in. w filmie Krwawa profesja z Clintem Eastwoodem i Anjelicą Huston. Zamieszkali razem w Los Angeles.

Ciekawostki[edytuj]

Wybrana filmografia[edytuj]

Filmy kinowe[edytuj]

Filmy TV[edytuj]

  • 1995: Król Salomon i królowa Saby (Solomon & Sheba) jako Król Salomon
  • 1994: Cisco Kid (The Cisco Kid) jako Cisco Kid
  • 1993: Stukostrachy (The Tommyknockers) jako Jim 'Gard' Gardner
  • 1988: Sześćdziesiąte urodziny Mickey'a (Mickey's 60th Birthday) jako Victor Sifuentes
  • 1987: Przerażenie na Blacktop (The Highwayman) jako Bo Ziker
  • 1987: Niebezpieczne uczucie (Stamp of a Killer) jako Richard Braden
  • 1986: Rockabye jako drugi policjant

Seriale TV[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]