Przejdź do zawartości

Jinx (DC Comics)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jinx
Pierwsze wystąpienie

Tales of the Teen Titans vol. 1 #56 (sierpień 1985)

Twórca

Marv Wolfman
Chuck Patton

Dane biograficzne
Pochodzenie

indyjska

Przynależność

Fearsome Five, Villainy Inc.

Inne informacje
Umiejętności

czarnoksięstwo
• latanie

Jinx – fikcyjna postać (złoczyńca) występująca w komiksach z udziałem drużyny Teen Titans, wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci są scenarzysta Marv Wolfman i rysownik Chuck Patton. Postać zadebiutowała w komiksie Tales of the Teen Titans vol. 1 #56 (sierpień 1985)[1]. Jinx jest pochodzącą z Indii złą czarodziejką i wrogiem Teen Titans. Przynależy do drużyny Fearsome Five. Charakteryzuje ją ogolona na łyso głowa.

Postać Jinx występowała w serialach animowanych i grach komputerowych na podstawie komiksów o przygodach Teen Titans. Pierwszy raz na srebrnym ekranie zadebiutowała w emitowanym na Cartoon Network serialu animowanym Młodzi Tytani (Teen Titans), a później też pojawiała się w serialu Młodzi Tytani: Akcja! (Teen Titans Go!).

Opis postaci

[edytuj | edytuj kod]

Pochodząca z wschodnich Indii, Jinx była z początku uczennicą mistrzyni mocy okultystycznych. Po poznaniu wszelkich tajników czarnoksięstwa od swojej nauczycielki, nikczemna czarodziejka zamordowała ją[1]. Później została zwerbowana przez Gizmo do grupy superzłoczyńców o nazwie Fearsome Five. Miała stanowić dla grupy wzmocnieniu w walce z drużyna nastoletnich superbohaterów - Teen Titans[1]. Piątka złoczyńców była pewna tego, iż odtąd bez trudu uda im się wzbogacić się dzięki przestępczości. Zamiast tego drużyna Fearsome Five została pokonana, a Jinx odesłana do Indii, by postawić ja przed sądem. Mimo to udało jej się wrócić do Stanów, gdyż lokalnym władzom nie udało się ujarzmić potężnej czarodziejki[1].

Później Jinx dołączyła do organizacji Villainy Inc. i niedługo potem została pobita przez ich głównego przeciwnika – Wonder Woman. W końcu przyłączyła się ponownie do odrodzonej Fearsome Five i przyszło jej się zmierzyć z superbohaterami z Outsiders.

Moce i umiejętności

[edytuj | edytuj kod]

Jinx jest potężnym magiem o gorącym temperamencie, która potrafi wytwarzać miażdżące ładunki energii, jak również spowodować rozpad wybranej przez siebie materii[1].

W innych mediach

[edytuj | edytuj kod]

Seriale i filmy animowane

[edytuj | edytuj kod]

Teen Titans

[edytuj | edytuj kod]

W serialu animowanym Młodzi Tytani (Teen Titans) z lat 20032006 postać ta został ukazana w całkowicie odmienny sposób niż w mainstreamowych komiksach DC Comics. W serialu ma różowe włosy ułożone tak by wyglądać jak duże rogi, czarno-fioletową suknię z długimi rękawami i bolero przypominającymi skrzydła nietoperza, rajstopy w czarne paski. Razem z Gizmo i Mamutem jest adeptką akademii H.I.V.E. i razem z nimi dokonuje zuchwałych kradzieży i rozbojów. Ma moc strzelania różowymi piorunami, które powodują m.in. rozkruszenie się skały. Jest najpoważniejsza i najbardziej dojrzała z uczniów akademii, sama także chce być przez innych traktowana poważnie. W jednym z odcinków zakochała się w Cyborgu, który udawał, że jest po stronie Brata Krwiaka, aby zdobyć informacje o tajnej misji. W piątym sezonie jest jednym z wielu członków Brotherhood of Evil. Opuszcza jednak grupę po spotkaniu z Kid Flashem oraz z powodu traktującą ją z nieukrywaną wyższością Madame Rouge. Postanawia także przemyśleć swoje dotychczasowe życie i zastanowić się, do czego ono ją zaprowadzi. W finalnym odcinku sezonu, wspólnie z Kid Flashem bierze udział w ostatecznej walce przeciwko Bractwu, dzięki czemu zostaje honorowym Tytanem. W oryginalnej wersji językowej głosu postaci użyczyły kolejno Lauren Tom i Tara Strong, natomiast w polskiej wersji językowej Izabela Dąbrowska i Julia Kołakowska.

Teen Titans Go!

[edytuj | edytuj kod]

W serialu animowanym Młodzi Tytani: Akcja! (Teen Titans Go!), Jinx debiutuje w odcinku Babski wieczór (Girl’s Night Out) pierwszego sezonu. Ponownie w wersji oryginalnej głosu użycza jej Lauren Tom, zaś w polskiej – Marta Dobecka.

Gry komputerowe

[edytuj | edytuj kod]

Jinx pojawia się w następujących grach komputerowych:

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Robert Greenberger: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 159. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]