João de Loureiro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
João de Loureiro
ilustracja
Kraj działania Portugalia
Data i miejsce urodzenia 1710
Lizbona
Data i miejsce śmierci 1791
Lizbona
Wyznanie chrześcijaństwo
Kościół kościół łaciński
Ordynacja jezuici

João de Loureiro SJ (ur. w 1710 w Lizbonie, zm. w październiku 1791 tamże) – portugalski jezuita, misjonarz, lekarz i przyrodnik (astronom, paleontolog i botanik), autor ważnej pracy o florze Wietnamu.

Po przyjęciu do Towarzystwa Jezusowego został wysłany na Wschód, gdzie wpierw spędził trzy lata w Goa, a następnie cztery lata w Makau. W 1742 udał się do Kochinchiny, ale na miejscu okazało się, że działalność misjonarska napotyka wiele trudności. Pozostał więc na tamtejszym dworze królewskim jako matematyk i przyrodnik przez następne 35 lat. Początkowo zainteresował się leczniczymi właściwościami lokalnych roślin, co pociągnęło za sobą szersze zainteresowanie botaniką[1].

Jego najważniejszym dziełem jest Flora Cochinchinensis (pełny tytuł: Flora cochinchinensis: sistens plantas in regno Cochinchina nascentes. Quibus accedunt aliæ observatæ in Sinensi imperio, Africa Orientali, Indiæque locis variis. Omnes dispositæ secundum systema sexuale Linnæanum.); opisał w niej 1292 gatunki roślin w 672 rodzajach, z których odpowiednio ok. 630 i 185 miało być nowych. Flora była znaczącym osiągnięciem, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jej autor nie miał formalnego przygotowania botanicznego i bardzo ograniczone kontakty (nawet korespondencyjne) z innymi naukowcami. Fakt ten, a także stosunkowo późne wydanie dzieła, spowodowały, że nie zostało ono właściwie docenione i wykorzystane. J. de Loureiro posługiwał się własną modyfikacją binominalnego systemu Karola Linneusza, nie w pełni pokrywającego się z systemami innych naukowców. Ponadto nie przygotowywał w pełni systematycznie zielników opisywanych przez siebie gatunków (część tych, które przygotował, uległa zniszczeniu), co utrudniało identyfikację „jego” gatunków z opisywanymi przez innych botaników[1].

W grudniu 1777 roku de Loureiro opuścił Wietnam i udał się do Kantonu, by po kolejnych czterech latach wrócić w marcu 1781 roku do Portugalii, gdzie zmarł 10 lat później[1].

Dla upamiętnienia faktu, że de Loureiro był pionierem paleontologii w Portugalii, jego imieniem nazwano kamptozaura z rodzaju drakonyks: Draconyx loureiroi[2]. Gatunki opisane po raz pierwszy przez João de Loureiro oznaczane są skrótem Lour.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c E.D. Merrill. Loureiro and his botanical work. „Proceedings of the American Philosophical Society”. 72 (4), s. 229–239, 1933-04. 
  2. Octavio Mateus, Miguel Telles Antunes. Draconyx loureiroi, a new camptosauridae (Dinosauria, Ornithopoda) from the Late Jurassic of Lourinhã, Portugal. „Annales de paléontologie”. 87 (1), s. 61-73, 2001. Editions scientifiques et medicales Elsevier SAS. ISSN 0753-3969. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]