Joachim Brudziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joachim Brudziński
Joachim Brudziński 2008.jpg
Data i miejsce urodzenia 4 lutego 1968
Świerklaniec
Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS
Okres od 10 października 2009
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość

Joachim Stanisław Brudziński (ur. 4 lutego 1968 w Świerklańcu) – polski polityk, nauczyciel akademicki, politolog, dziennikarz, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. Posiada wykształcenie wyższe, ukończył studia na Wydziale Politologii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego w specjalności nauki polityczne z uprawnieniami pedagogicznymi, uzyskując tytuł zawodowy magistra politologii. Odbył podyplomowe studia w Uniwersytecie Szczecińskim (pedagogika), a następnie studia doktoranckie na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, których nie ukończył[1]. Zajmował się badaniami nad gospodarką morską oraz administracją morską na Pomorzu Zachodnim po 1945.

W czasie studiów działał w duszpasterstwie akademickim Jezuitów.

Działalność zawodowa i polityczna[edytuj | edytuj kod]

Był pomysłodawcą i założycielem Morskiego Centrum Informacji Zawodowej w Szczecinie, zajmującego się podnoszeniem kwalifikacji zawodowych polskich marynarzy i rybaków oraz pomocą w zatrudnianiu na międzynarodowym rynku pracy.

W trakcie studiów politologicznych pływał na statkach handlowych i rybackich. Pracował następnie jako współpracownik i dziennikarz w Polskim Radiu Szczecin, gdzie zajmował się problematyką gospodarki morskiej. Był rzecznikiem prasowym Urzędu Morskiego w Szczecinie, wykładowcą w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu oraz w Policealnym Studium Administracji, a także społecznym kuratorem sądowym.

Od 1991 należał do Porozumienia Centrum, następnie przystąpił do PiS. Od sierpnia 2002 do lipca 2006 był prezesem zachodniopomorskiego zarządu regionalnego partii. Od lipca 2006 do stycznia 2008 pełnił funkcję sekretarza generalnego. Od 2006 zajmował także stanowisko przewodniczącego zarządu głównego PiS, który został zlikwidowany 10 października 2009. Tego samego dnia objął funkcję przewodniczącego nowego ciała partyjnego – komitetu wykonawczego, wybrany ponownie na tę funkcję 23 listopada 2013[2].

W 2005 z listy Prawa i Sprawiedliwości został wybrany posłem V kadencji w okręgu szczecińskim liczbą 14 731 głosów. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz drugi uzyskał mandat poselski, otrzymując 33 237 głosów. Kandydował także w wyborach parlamentarnych w 2011 roku i po raz kolejny uzyskał mandat poselski zdobywając 38 700 głosów[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Syn Władysława i Ludwiki. Jest żonaty, ma dwie córki[1].

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]