Joanna Burbon (hrabina Owernii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joanna de Burbon-Vendôme
ilustracja
ilustracja herbu
księżna Burbonii
Okres od 1487
do 1488
Jako żona Jana II de Burbon
hrabina Owernii
Okres od 1495
do 1501
Jako żona Jana III de la Tour
baronowa de la Garde
Jako żona Franciszka de la Pause
Dane biograficzne
Data urodzenia 1465
Data śmierci 22 stycznia 1511
Ojciec Jan VII de Burbon-Vendôme
Matka Izabela de Beauvau
Mąż Jan II de Burbon
Mąż Jan III de la Tour
Mąż Franciszek de la Pause
Dzieci z Janem II de Burbon:
Ludwik;
z Janem III de la Tour:
Anna,
Magdalena
Blason Bourbon Vendôme.png

Joanna (Jeanne) de Burbon-Vendôme (146522 stycznia 1511) - babka ze strony matki słynnej królowej Francji - Katarzyny Medycejskiej (1519-1589).

Była córką Jana VII de Burbon, hrabiego Vendôme, i jego żony - Izabeli de Beauvau. Rodzicami jej matki byli: Ludwik de Beauvau, seneszal Andegawenii, i Małgorzata de Chambley. Rodzicami jej ojca byli: Ludwik I de Burbon, hrabia Vendôme, i Joanna de Laval. Ludwik był Wielkim Szambelanem Francji oraz Wielkim Zarządcą Dworu Francji, i był znanym członkiem partii Armaniaków. Rodzina de Burbon wywodziła się od Roberta de Clermont, który był najmłodszym synem króla Francji - Ludwika IX z dynastii Kapetyngów, i królowej Małgorzaty Prowansalskiej. Żoną Roberta była Beatrycze, dziedziczka Burbonii.

Małżeństwa[edytuj | edytuj kod]

W 1487 Joanna poślubiła Jana II, księcia de Burbon. Jej mąż w chwili ślubu miał 61 lat, a Joanna - jedynie 22 lata. Jan II był już dwukrotnie żonaty i obie jego żony zmarły, a on wciąż nie miał dziedzica, którego potrzebował. Joanna i Jan mieli tylko jednego syna:

  • Ludwika, hrabiego Clermont (1488), był on tym potrzebnym dziedzicem, ale zmarł niedługo po urodzeniu.

Jan II zmarł jeszcze w tym samym roku. Joanna pozostała wdową przez 7 kolejnych lat. 11 stycznia 1495 ponownie wyszła za mąż za Jana III de la Tour, hrabiego Owernii. Para miała dwoje dzieci:

Jan III zmarł 28 marca 1501. Joanna pozostała wdową przez 2 lata. W 1503 wyszła za mąż po raz trzeci, tym razem za Franciszka de la Pause, barona de la Garde. Para nie miała dzieci.