Joanna Grzela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Joanna Grzela (ur. 30 lipca 1970 w Kielcach) – polska politolog i polityk, doktor habilitowana nauk społecznych, w latach 2001–2005 wicewojewoda świętokrzyski.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1994 ukończyła studia politologiczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Uzyskała następnie na Uniwersytecie Warszawskim stopień doktora z zakresu nauk o polityce na podstawie pracy pt. Współpraca państw w Regionie Morza Bałtyckiego na przełomie XX i XXI wieku (2003). W 2020 habilitowała się na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach na podstawie rozprawy pt. Polityka bezpieczeństwa państw nordyckich. Podjęła pracę jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego oraz na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie w 2012 została prodziekanem Wydziału Zarządzania i Administracji, przekształconego w 2015 w Wydział Prawa, Administracji i Zarządzania. Później została prodziekanem Wydziału Prawa i Nauk Społecznych tej uczelni.

W latach 1994–2001 przez dwie kadencje była radną miasta Kielce, następne do 2005 pełniła obowiązki wicewojewody świętokrzyskiego. W wyborach samorządowych w 2006 bez powodzenia ubiegała się o urząd prezydenta Kielc z ramienia LiD, uzyskując w pierwszej turze 20,65% głosów. W tych samych wyborach ponownie uzyskała mandat radnej, objęła też stanowisko wiceprzewodniczącej rady miasta. Reelekcje uzyskiwała kolejno w 2010 i 2014. Należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]