Joanna Jabłczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joanna Jabłczyńska
Joanna Jabłczyńska
Joanna Jabłczyńska
Imię i nazwisko Joanna Natalia Jabłczyńska
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1985
Warszawa

Joanna Natalia Jabłczyńska (ur. 9 grudnia 1985 w Warszawie) – polska piosenkarka, aktorka, także dubbingowa i dziennikarka w programach młodzieżowych.

Ukończyła XXXIV Liceum Ogólnokształcące im. Cervantesa w Warszawie. W 2009 ukończyła w trybie wieczorowym prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 2010 roku rozpoczęła aplikację radcowską. Od czasu do czasu bierze udział w maratonach w kolarstwie górskim, będąc członkinią drużyny HP-Sferis. W październiku 2010 ukazał się jej pierwszy singel Pa pa ra pa promujący pierwszy album Jabłczyńskiej[1] o tym samym tytule, który ukazał się 22 listopada 2010 nakładem wytwórni [QM Music][2].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Swoją karierę artystyczną rozpoczęła w 1993 roku. Wygrała wówczas eliminacje do Telewizyjnego Zespołu Dziecięcego „Fasolki”. Po kilku tygodniach wystąpiła na scenie, a następnie w programie telewizyjnym „Tik-Tak”. W „Fasolkach” bardzo szybko została solistką zespołu. Przez wiele lat prowadziła program dla dzieci „Teleranek”. Kolejnymi programami prowadzonymi przez Joannę Jabłczyńską były: Przymierzalnia (w młodzieżowej telewizji ZigZap) oraz Boutique ITV (program młodzieżowy w interaktywnej telewizji ITV). Oprócz tego zagrała również w teledyskach do piosenek Jarka Wista „Fresh” i „Zawsze wracaj” oraz w reklamach czekolady Wedel, a także podkładając głos w reklamie komputera firmy Vobis.

W 2006 roku wystąpiła w trzeciej edycji programu Taniec z gwiazdami. Tańczyła w parze z Piotrem Kiszką i odpadła w ósmym odcinku zajmując czwarte miejsce. Wystąpiła także w specjalnym odcinku Taniec z gwiazdami (Najpiękniejsze tańce). W roku 2008 wystąpiła w III edycji programu Jak oni śpiewają i zajęła 2. miejsce. Brała udział także w VI edycji tego programu. Przegrała w pojedynku z Patricią Kazadi. Zajęła 8. miejsce wśród 11 uczestników.

Jest jedną z bohaterek książki Marzanny Graff pt. Optymistki. Jabłczyńska wspiera też Hospicjum im. Ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC w Gdańsku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Papparapa (22 listopada 2010)

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Mamy pierwszego singla Joanny Jabłczyńskiej! plejada.pl [dostęp 2010-10-17]
  2. Papparapa-Joanna Jabłczyńska empik.pl [dostęp 2010-11-15]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]